ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. MATSO Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda, gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş,  kurum olarak yaptıkları faaliyetler ve ekonomik gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunarak turizmde her şey dahil sistemine değindi.

Turist sayısı artarken gelirlerimiz düştü

Son yıllarda turist sayısında artış yaşandığına vurgu yapan Başkan Boztaş, “ Turist sayısında artış var ama gelirlerimiz düşüyor.  Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre geçtiğimiz yıl ilk 5 ayına göre Antalya’ya gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 21 artış olduğuna vurgu yapan Başkan Boztaş,  “bu rakamların cirolara yansımadığını ve gelirlerin 2015 yılının altında kaldığını söyledi. Boztaş, bölgemizde tüm sektörler turizmden faydalanıyor. Üyelerimizle ve bölge esnafının ekonomik girdileri 2015 yılı öncesinin altında kalıyor” diye konuştu.

Her şey dahil sistemini uygulayan tesislerde kalite ve standart belirlenmeli

Turizmde her şey dahil sistemine standart getirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Boztaş, “bölgeye gelen turist sayısında artış olmasına rağmen bunun ekonomik verilere yansımıyor. Artık her dahil sistemi tartışmaya açılarak sistemi uygulayan tesislerde kalite ve standardın belirlenmesi gerekmektedir. Artık bunu sektörde istiyor. Küçük bir pansiyon sabah büfesine 3 yumurta, domates ve salatalık koyuyor, her şey dahil diye satıyor. Bunun bir standardı olmalıdır” dedi.

 Artık nicelikten niteliğe dönüşmemiz gerekiyor

Bölge ve ülke olarak ucuz tatil cenneti imajından kurtulmak gerektiğine işaret eden Boztaş, “Artık nicelikten niteliğe dönüşmemiz gerekiyor. Her şey dahil sistemini uygulayan, pazarlayan, satan konaklama tesislerine denetim yapılması gerekiyor. Her şey dahil sisteminde turistin dışarıya çıkmaması aynı zamanda esnaflarımızın işlerini olumsuz etkiliyor. Her şey dahil sistemine standart getirildiği zaman birçok otel bu standardın dışına çıkacak. Böylece gelen turistin dışarıya çıkması ile esnafımızın iş potansiyelinin artmasına neden olacak. Bazı oteller her şey dahil sistemden çıkarak kişiye özel hizmetler vermesi ile nitelikli bir misafir ağırlamaya başlayacağız. Turizmde sayı ile değil gelirlere odaklanarak nicelikten niteliğe geçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 
Bu haber 867 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3746, toplam 6914549 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net