ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden MATSO, üyelerine yönelik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’in destek ve hizmetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. MATSO Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda yapılan ve KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı’nın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya oda üyeleri ve Manavgat iş dünyasının ilgisi yoğun oldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, KOSGEB’den beklentilerini dile getirdi.

Manavgat’ın bölge ve ülke ekonomisi için önemine değinen Boztaş, İlçe ekonomisinin KOSGEB’den beklentisinin yüksek olduğunu ve bu beklentide de haklı olduğunu söyleyerek konuşmasında şu düşüncelere yer verdi:

Biz Daha Fazla Üretmeye ve Daha Fazla Kazandırmaya Hazırız

“Bugün Manavgat’ın nüfusu 11 ilden büyük, şirket kuruluşları açısından 81 ilin 53’ünden daha fazla şirket kuruluşuna sahip, sigortalı işçi çalıştıran iş yeri sayısı 81’ilin 45’inden fazla. İşyerlerinin yaklaşık % 95’i de KOBİ vasfında. Manavgat dinamik, proje üretecek, girişimcilik eğitimi alıp iş kuracak, iş geliştirecek, yatırım yapacak, istihdam sağlayacak. Biz daha fazla üretmeye ve daha fazla kazandırmaya hazırız; ama devletimizden de destek bekliyoruz, KOSGEB de devletimizin bir kurumu, hizmet ve destek açısından Manavgat’ı biraz daha fazla görün.

Talebimiz, Manavgat’a KOSGEB Şube Müdürlüğü Kurulması

Manavgat iş dünyası olarak KOSGEB ile iletişimi ve bilgi alımını güçlendirmek, destek ve hizmetlerden fazlaca yararlanmak istiyoruz. Oda olarak daha önce lojistik destek sağlayarak hizmet binamızda yer verdik, hizmet altyapısını kurduk; KOSGEB, temsilcilik olarak kendi görevlendirdiği personelle İlçemize hizmet veriyordu. Biz de kendi personelimizden birini yardımcı olarak görevlendirdik. Aktifti; ama şuan KOSGEB’in kendi personeli yok, bizim de yetkimiz yok. Temsilcilik şuan görev yapmıyor. KOSGEB’i herkes MATSO’nun bir alt birimi sanıyordu. Halbuki biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, KOSGEB ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı. Yetkimiz yok, böyle olunca işler durdu. Biz KOSGEB’i, Manavgat’ta istiyoruz. Talebimiz, Manavgat’a KOSGEB’in şube müdürlüğü olarak kurulması. Bu konuda ilgili makamlar nasıl bir karar verir bilmiyoruz; ama Manavgat ekonomisi, KOSGEB’siz olmaz. KOSGEB’in veri tabanına girilecek kimse bilmiyor, bizim de yetkimiz yok.

Onay Kriterlerinin Yumuşatılmasında İnsiyatif Almanızı Rica Ediyoruz

Girişimcilik eğitiminden sonra, destek için dosyalar hazırlanıyor. Bazı dosyaların ufak eksikliklerden dolayı onay alamadığı yönünde görüşler var. Onay kriterlerinin yumuşatılmasında, Sizlerden insiyatif almanızı rica ediyoruz. Bu konuda da beklentiler var. Girişimci risk alıp ekonomi dünyasına giriyor. Bir heyecan ve istek de var. Yardımcı olunabilecek konularda destek verilmeli.”

Başkan Boztaş’ın konuşmasının ardından kürsüye KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı geldi. Mısırlı, KOSGEB’in kuruluşu, çalışmaları, hizmetleri ve destekleri ile ilgili bilgiler verirken MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın açık sözlülüğüne teşekkür ederek şöyle konuştu:

Derdinizle Dertleniyoruz

“Sayın Başkana teşekkür ediyorum. ‘Dost, dosta şikayetini ardından değil yüzüne söylermiş’ derler. Esnafımız, sanatkarımız, işletmelerimiz, KOBİ’lerimiz problemlerini hızlı çözemiyorsa ya da süreç içinde sorun yaşıyorsa bu bizim sorunumuzdur. Devlet sizin için var, sizin kapınıza gelecek. Devlet, derdinizle dertlenecek, başarılı ve güzel çalışmalarınızda gururlanacak. KOSGEB de devlet kurumu ve bunun için sizin derdinizle dertleniyor. Hepimiz üzerimize düşen görevi yapacağız. En iyi hizmeti getirmek için çalışacağız.

Boztaş, Sizler Gerekli Adımları Atın, Lojistik Desteği Biz Veririz

KOSGEB, sinerji odakları yeniden yapılanacak. Bu yapılanmadan sonra Manavgat’ta da değişim olacak. Nüfusu, ekonomik yapısı, alanı açısından önemli yer Manavgat. KOSGEB İl merkezlerinde bulunuyor. Yeni yapılanmadan sonra bir ya da iki gün hafta içi görevlendirdiğimiz bir arkadaş Manavgat’a gelip sizlere hizmet verir, diye düşünüyorum. Bunu süreç içerisinde netleştiririz.”

Mısırlı’nın verdiği cevaplar karşısında memnuniyetini aktaran Boztaş, “Sizler gerekli adımları atın, lojistik desteği biz veririz” dedi.

Konuşmaların ardından KOSGEB Antalya İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanlarından Güneş Ulutürk, KOBİGEL Destek Programı ile ilgili katılımcıları aydınlattı.

 
Bu haber 548 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 1653, toplam 4637512 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net