ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın Karacalar Mahallesinde 5 dönümlük alanda kurduğu modern tesislerde solucan gübresi üretimi gerçekleştiren İş adamı Tayyar Akın’ı ziyaret etti.  Başkan Boztaş’a organik ürün yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olan solucan gübresi üretim tesislerini gezdiren Akın, tesis kurulumundan solucan gübresi üretimine ve solucanın gübresinin kullanıldığı sebze ve meyvelerdeki organikliğe kadar birçok konuda bilgi aktardı. 

2 yılda 3 milyon solucana ulaştı

İlk üretime 20’şer bin solucan olan 5 ünitede başladığını kaydeden Akın,  2 yılda yaklaşık 3 milyon civarında solucana ulaştıklarını ve bu solucanların ise gübre ürettiğini kaydetti. Akın, Gübreleri 15 kg’lık paketler halinde hazırlayarak satışa sunduklarını belirtti.

Solucan gübresi üretimde verimliği artırıyor

Solucan gübresinin tamamen organik olması ve toprağın verimliliğini arttırması nedeniyle talep gördüğüne dikkat çeken Akın, “Solucan gübresi ekili bütün arazilerde kullanılabiliyor. Organik olan solucan gübresi tarım sektöründe toprak yapısını hiçbir şekilde bozmadan ürün verimliliğini artırıyor. Gübrenin sonsuz faydası var. Her türlü meyve sebze ve ağaçlara verilebilir” dedi.

Solucanlara mama olarak hayvan gübresi çay posası ve meyve atıkları veriliyor

Solucan gübresine mama olarak hayvan gübresinin yanı sıra çay posası ve meyve atıklarını verdiklerini kaydeden Akın, bu atıkları yiyen solucanların bunu gübreye dönüştürdüklerini söyledi. Sıvı solucan gübresine değinen Akın, 10 dekar bir arazide 400 litre suya 1,5 litre sıvı solucan gübresi koyarak damlamayla verebildiğini ve çok fazla fayda sağlandığını ifade etti. Akın, Başkan Boztaş’a ziyaretleri için teşekkür eden Akın, “biz üreticilere yönelik bu tür ziyaretleriniz katkı sağlıyor” dedi.

Ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek için çaba gösteriyoruz

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek için çaba gösterdiklerini belirterek bunlardan birisinin de üretim yapan üyeleri desteklemek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz ay içerisinde üretim yapan üyelere KOBİ danışmanı ile ziyaret ederek devlet destekleri konusunda danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydeden Boztaş, şimdide solucan gübresi üreten üyemizi ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Üretimde, organik tarım çok önemli hale geldi

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte tarım ürünlerinin üretiminde birim alandan yüksek miktarda ve ekonomik ürün alındığı vurgulayan Boztaş, “organik tarım sağlık kriterleri açısından dünyada ve ülkemizde çok önemli hale geldi. İnsan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için solucan gübresi de organik üretimde önemli bir parça haline geldi. Şehrimizin ekonomisine ve organik üretime katkı sağlayan üyemize kurmuş olduğu bu tesislerde başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

 
Bu haber 335 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3704, toplam 6230002 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net