ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, geçtiğimiz gün Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konsey Toplasına 4 sorunu taşıdı. Toplantı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB konsey üyelerinin katılımı gerçekleştirildi.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Oda üyeleri ve kentin sorunlarını 4 ana başlıkta toplayarak TOBB Konsey Toplantısına taşıdıklarını söyledi. Oda üyelerinin ve tüccarın sesi olmak amacıyla Ankara’ya taşıdıkları 4 sorunu bir sunum ile anlattıklarını kaydeden Başkan Boztaş sorunları şöyle sıraladı;

Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanmasını gerekmektedir. İhracatçı gibi bizim üyelerimiz de döviz kazandırıcı hizmet yapıyor. Aynı şekilde konaklama tesisleri sahiplerinin de döviz kazandırıcı hizmet sundukları için KDV’lerin iade edilmesini talep ettik.

KOSGEB’in yeniden yapılandırılarak Manavgat gibi büyük ilçelere şube müdürlüklerinin kurulmasını talep ediyoruz.

Orman vasfını ve niteliğini kaybetmiş olan orman arazilerinin organize sanayi bölgesi kurula bilmesi için orman kanunun 17.maddesinde değişiklik yapılarak OSB için tahsisine izin verilmesi talep ettik.

5174 Sayılı Kanuna Tabi Ticaret ve Sanayi Odaları Üyelerinin 1163 sayılı kooperatifler kanununda değişiklik yapılarak Kredi Kefalet Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılarak sübvanse edilmiş kredilerden faydalandırılmasını talep ediyoruz. 4 konuyu rapor haline getirdik. Oda üyelerimizin yaşadığı sorun ve taleplerin çözülmesi amacıyla TOBB Konsey Toplantısına taşıdık.

TOBB nezdinde bu konuları ilgili bankalıklarda çalışılmak üzere dosyamızı sunduk. Manavgat’ın sorunlarını Ankara’ya taşımış olduk. Konseyde bu sunum ve konuşma yapma imkânı veren Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarımız

İhracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanması

Başkan Boztaş, Ankara’ya sunmak amacıyla hazırlamış oldukları raporda turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanmasını gerektiğini kaydederek, “ bölgemizde turizmle uğraşan tüccar ve iş insanlarımız mal ve ürün satarak karşılığında ülkemize döviz girdisi sağlıyorlar. Bir nevi ihracat yapıyorlar. Mal ve ürün yurtdışına çıkıyor. Döviz girdisi sağlanıyor. Ülkemizin cari açığına katkı sağlıyorlar. Bu kapsamdaki tüccar ve iş insanlarımızın da ihracatçıların faydalandığı kredi destek ve muafiyetlerden yararlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor

Ticaret ve Sanayi Odalarının 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu kapsamında kurulduğunu hatırlatan Başkan Boztaş,  1163 sayılı kooperatifler kanunun da değişiklik yapılarak Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye olmanın yolunun açılmasını istediklerini söyledi.  Bu konuda üyelerden yoğun talep geldiğinin vurgulayan Boztaş, “TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor.  TOBB’a bağlı Odaların üyelerinin de Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılması gerekmektedir. Devlet tarafından sübvanse edilen ve Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf Odaları üyelerine verilen desteklerden iş insanlarımız ve tüccarlarımızın da yararlanması için düzenleme yapılması talep ediyoruz” dedi.

 
Bu haber 892 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2715, toplam 4393357 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net