ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

MATSO’da yeni etiket konusunda bilinmesi gereken her şey anlatıldı

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü iş birliği ile “Fiyat Etiketleri Bilgilendirme semineri” düzenlendi. MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa genel Müdürlüğü Daire Başkanları Oğuz Şahin, Hasan Mutaf ile Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizergonca ve Denetmen Veysel Gökhan Pak olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MATSO yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş tüketiciyi koruma kanununu yönetmeliğinde eylül ayı içerisinde bir değişiklik yapıldığını belirterek yapılan değişikliğin yayınlandığı tarihten itibaren 15 gün süre sonra yürürlüğe girdiğini söyledi.  Antalya Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekipleri ve zabıtaların yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili bundan sonra ilgili denetimler yapacağını vurgulayan Boztaş, “Geçen hafta denetim için geldiler ama denetim yapmadan dedik ki biz bir gelin bizim üyelerimize, esnaflarımıza, iş insanlarımıza bunu bir anlatalım etikette neler olması gerekiyor, logonun nasıl olması lazım, ne yapmamız gerekiyor, nelerle karşılaşacağız, siz neyle bizi denetleyeceksiniz bunları siz bizim üyelerimize, esnaflarımıza anlatın öğrensinler dedik. Dolayısıyla o vesileyle bu toplantıyı tertip ettik. Sizlere bilgi vermek amacıyla bu konunun uzmanı bu yönetmeliği hazırlayan ekibin içindeki arkadaşlar buradalar Ankara’dan geldiler. Antalya’dan geldiler konuklarımız. Arkadaşlar dolayısıyla karşılaşabileceğiniz sorunları ana kaynağından öğreneceksiniz.

İmar barışında olduğu gibi yeni etiket yönetmeliğinde üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları Ankara’ya taşırız

Katılımcıların Etiket Yönetmeliğinin uygulanmasında sıkıntıların olduğunu belirtmesi üzerine Başkan Boztaş, “Sayın daire başkanlarım bu konuyu gerekirse bakanlıkta bir daha tartışın. Bizde üyelerimiz adına bakanlığa konu ile ilgili yazı yazalım. MATSO olarak daha önce imar barışı ile yaptığımız toplantıda sizlerden gelen şikâyetleri şehircilik il müdürümüze aktardık. MATSO olarak sizlerden aldığımız şikâyetleri resmi yazı haline getirerek TOBB aracılığı ile düzeltilmesi amacıyla Şehircilik bakanlığına yazı yazmıştık. Sayın Hisarcıklıoğlu’nu da devreye koyarak bakan beyle görüşüldü. İmar barışı hesapları yönetmeliğinde değişiklik yaptırtarak sizlerin sorununu çözmüştük. Etiket yönetmeliğinde uygulama zorluğu olan konuları bu toplantıda dile getirdiniz. Bakanlıktan gelen yetkilerimizde konuyu dinlediler. Bizde bu şikâyetleri resmi yazı düzeltilme yapılması için bakanlığa yazalım. Sizler adına yönetmelikte değiştirilmesi talebinde bulunalım. İmar barışında olduğu gibi değişiklik yaptırmak için çaba gösterelim. Siz değerli üyelerimizin yaşadığı her sıkıntının çözülmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Yasak Dizergonca: “Bizim amacımız sizleri üzmek değil tamamen sizlerle birlikte tüketiciyi korumaktır”

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizergonca ise yaptığı konuşmada MATSO Başkanı Ahmet Boztaş tarafından tacir ve esnaflara etiket yönetmeliği ile ilgili seminer verilmesi talebinde bulunulduğu belirterek bunun üzerine toplantının tertip edildiğini söyledi.  Yönetmeliğin çıkmasının ardından ilçelerde denetimlere yeni başladıklarını kaydeden Yasak Dizergonca “denetimlerde aslında bizim amacımız sizleri üzmek değil tamamen sizlerle birlikte tüketiciyi korumaktır. Tamamen hepimiz burada tüketiciyiz sizleri esnaf olarak görmüyorum birer tüketici olarak görüyorum ama tüketici olan esnafa biz en iyi şekilde nasıl orta yolu bulabiliriz kimse üzülmeden onun için burada karşılıklı konuşacağız. Etiket yönetmeliği neyi gerektiriyor onları anlatacağız. Farkındaysanız hiç ceza kesmedik çünkü bizim bir görevimiz daha var Antalya Ticaret İl Müdürlüğü olarak rehberlik yapmaktır. Buda rehberliğin bir parçası olarak çok kıymetli başkanıma bize böyle bir toplantıda fırsat verdiği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Şahin “Bu ülkede beraber yaşıyoruz bu ülkeyi beraber kalkındıracağız ”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa genel Müdürlüğü Daire Başkanları Oğuz Şahin yaptığı konuşmada seminere katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “Biz sizin karşınız da değiliz. Bu ülkede beraber yaşıyoruz bu ülkeyi beraber kalkındıracağız. Devletiyle esnafıyla taciriyle biz ne kadar bürokrat olsak da gittiğim her yerde esnaf ve tacirlerin temsilcisi olanlara uğrarım. Başkanlarımızla birlikte Esnaflarımızı ve tacirlerimizi de ziyaret ederim. Biz sizlerin karşısında olan insanlar değiliz biz sizlerin deet ve sorunlarını bilmeyen kişiler değiliz.Biz sizlerin dertlerin çare bulabilmek için maaş alan ve vicdanlarımız da bunu sorgulayan insanlarız. Esnaflık yapmıyoruz ama sizlerin dertlerini de yakından biliyoruz” diye konuştu.

Denetmen Veysel Gökhan Pak ise bir etikette neler olması lazım nelere dikkat edilmesi gerekiyor sine vizyon eşliğinde anlattı.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanların soruları yanıtlandı. Toplantı sonunda MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

 
Bu haber 516 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 4402, toplam 5008393 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net