ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Ticaret Bakanlığı ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) İşbirliğiyle dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi. MATSO Otagar Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, yönetim kurulu üyeleri,  BAİB TİM Delegesi Murat Güngör ile çok sayıda ihracatçının yanı sıra ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, güçlü bir ekonominin en önemli özelliklerinden birisi de uluslararası alanda rekabet eden bir ekonomi olduğunu belirterek MATSO yönetimi olarak 6 yıl önce göreve geldiklerinde şehrin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi. 

5 yılda 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleşti

2013 yılında "Merhaba Dünya" diyerek Manavgat ekonomisinin uluslararası alana açılması, bu alanda rekabet edebilmesi, güçlenmesi, ihracatı artırması için Oda olarak çalışmalar ortaya koyduklarını kaydeden Arslan, bu kapsamda ihracatı artırmaya yönelik bir çok çalışma yaptıklarını anlattı. Manavgat ihracatının bu çalışmaların ardından 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Arslan,  “Ne mutlu ki bize bu çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık, Manavgat, 2013-2018 döneminde toplamda 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir.  2013 yılında 1 milyon 248 bin dolarlık ihracat yapılırken, 2018 yılında 15 milyon 580 bin dolarlık ihracat hacmini Manavgat ekonomisi yakalamıştır. 2018 yılındaki artış 2013 yılına göre ise yaklaşık yüzde 1148,4 seviyesinde gerçekleşmiştir.  Manavgat ekonomisi başta yaş sebze ve meyve, toprak ve seramik ürünleri, gemi ve yat ürünleri, deri ve deri mamulleri, elektrik ve elektronik makineleri, kimya ürünleri, madencilik ürünleri ile ihracatta yer almaktadır” dedi.

İhracatla ekonomiye daha çok katkı sağlamak istiyoruz

Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak yapacakları ihracat ile ekonomiye daha çok katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Arslan, “ Manavgat iş dünyası, ayakları yere sağlam basan bir dış ticaret ve ihracat için devlet destek ve hibeleri ile ihracatçıların daha çok desteklenmesini bekliyor ve talep ediyor. Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak hem ilçe hem bölge ve hem de ülke ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz.Bu toplantıların bilgilendirmenin de ötesine geçerek destek ve hibe olarak ihracatçılara, ihracat yapmak isteyenlere geri dönme noktasında büyük faydaları olacağını düşünüyoruz. Manavgat olarak, devletimizin hibe ve desteklerinden daha çok yararlanmak istediğimizi belirtir, toplantının amacına ulaşması temennimizi dile getirir, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” diye konuştu.

Uzmanlar katılımcıları bilgilendirdi

Açılış konuşmalarının ardından söz alan İhracatı Geliştirme Ahmet Küçükaslan ihracat mevzuatı ve dâhilde ve hariçte işleme rejimleri konuları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Ticaret Uzmanı Ali Erdal ise uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, e- ticaret sitelerine üyelik desteği, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin desteklenmesi ile yurt dışı birim, marka ve tasarım destekleri ve yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi konularına değindi.

Seminerin son konuşmacısı, Ticaret Uzmanı Harun Koçak ise Birleşik Arap Emirlikleri pazarına ihraç imkânları konusunda bilgilendirme yaptı.

Seminer sonun konuşmacılara Manavgat’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim edildi.

 
Bu haber 479 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3215, toplam 7273207 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net