ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş’ın moderatörlüğünde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un konuşmacı olduğu Manavgat’ta tarım ve gelecek senaryoları konulu online toplantı gerçekleştirildi. Webinar ve oysal medya hesapları aracılığı ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Başkan Ahmet Boztaş yaptı. Yaptığı konuşmada MAsiad Başkanı olduğu dönemde Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ile Manavgat 2050 vizyon projesi için birlikte çalıştıklarını belirterek Gülçubuk’un 8-9 yıl önce Manavgat’ın turizmin olduğu kadar tarımında başkenti olması gerektiği üzerinde durduğunu söyledi. Başkan Manavgat’ın son 5 yılda tarımda ciddi bir ivme kazandığını belirterek tropikal meyve konusunda bir üst olma yolunda ilerlediğini ve bunda Gülçubuk’un vizyon projesinin çok büyük katkı sağladığını söyledi.

Manavgat’ın tarımdaki girişimlerini önemsediği belirterek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un keşke ülke genelindeki il ve ilçenin kendisini sorgulayarak tarımda böyle bir ivme kazanması gerektiğinin altını söyledi.

Gülçubuk, Manavgat’ın 2012 den bugüne Manavgat, neotik tarımda kovidik tarıma neler öğretiyor, tartışma alanlarında ve üretimde değişikler, sorunlarda farklılaşmalar, Muz üretiminden muz dağlarına, gelecek arayışları farklı senaryolar, neler yapmalı farklı bütünleşmeler? İçeriğinde bir sunum gerçekleştirdi.

Ürün çeşitlendirilmesi gerekiyor

Sunumda Manavgat’ta 8 yıl önce olduğu tarımda en büyük sorunun plansızlık ve ürün çeşitlendirme olduğunu kaydeden Gülçubuk, tarımda ürün çeşitlendirmesinin Manavgat açısından önemine vurgu yaptı.Gülçubuk, Manavgat’ın  ürün çeşitlendirmesini mutlaka yapması gerektiğini kaydetti.

Manavgat’ta olduğu gibi tüm Türkiye’de muz üretimi artıyor

Manavgat’ta olduğu tüm Türkiye’de muz üretiminde ciddi bir artış yaşandığını vurgulayan Gülçubuk, üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi.

Muz yatırımları risk oluşturuyor

Muz yatırımlarının risk oluşturduğunun altını çizen Gülçubuk, 2014 yılında 21 dekar olan Manavgat muz yatırımlarının 2019 yılında 6 bin dekar ulaştığını söyledi. Manavgat’ta muz yatırımlarının son bir yılda 2 katına çıktığına vurgu yapan Gülçubuk, muz yatırımlarının 2021 yılı başına 11 bin dekarı geçmesinin beklendiğini ve bunun çok büyük risk olduğunu vurguladı. Sunumunda yarıca muzda şu an uygulanan % 145 olan gümrük vergisinin bir risk olduğunu ve bu verginin düşmesi halinde yaşanacak krizde üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi. 

Manavgat muzu ile ilgili markalaşma çalışmaları yapılmalı

Gülçubuk seminerde Manavgat’ta muzu ile ilgili inevayon, markalaşma tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini kaydetti.

Manavgat muzu kalitelidir

Manavgat’ta muz yatırımlarına değinen Başkan Boztaş, Manavgat Muzunun doğal gübrelerle yetirildiğini belirterek Manavgat Muzunun kaliteli hijyenik ve aroması ile çok güzel olduğunu söyledi. Boztaş, Manavgat Muzu bir Türkiye markası olma yolunda ilerliyor dedi.

Sunumun ardından Webinar ve soyal medya hesaplarından gelen sorular cevaplandırıldı.

 
Bu haber 518 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3111, toplam 8235942 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net