ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

“Manavgat’ta İş Var” sloganı ile Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, MATSO, Antalya Üniversitesi, SGK, İş-Kur, İNKAY ve MASİAD işbirliğinde bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen istihdam fuarı; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side Özel Eğitim Merkezi Komutanı Jandarma Albay Murat Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, protokol üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticileri, turizm, eğitim, sağlık sektörleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Fuar

Boztaş, 150 bin kişilik ek istihdam hedefini aşarız

Açılış öncesinde düzenlenen törende konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, istihdam fuarının, devletin yeni açıklamış olduğu istihdam teşvik ve destek paketi ile daha fazla anlam kazandığına belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TOBB ekonomik şurada verdikleri 150 bin kişilik ek istihdam hedefini 200 bine çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi. Boztaş, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TOBB ekonomik şurada Antalya olarak 150 bin kişilik ek istihdam sözü vermiştik.  Bu rakamı 200 bine çıkarmak mümkün. Biz Manavgat olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Çarşamba günü SGK ve İş-Kur İl Müdürlerimizin de katılımı teşvik paketinin içeriğinin anlatıldığı bir toplantı düzenleyeceğiz. Bütün işverenlerimiz özellikle insan kaynakları yöneticilerimiz, mali müşavirlerimiz detaylı bilgiyi alabilmeleri için bu toplantıya mutlaka katılmalarını tavsiye ediyorum. Manavgat olarak biz üzerimize düşeni yapacağız, Antalya olarak da 150 bini aşarız verdiğimiz sözü yerine getiririz” dedi.

Fuarda 60 bin kişiye istihdam sağlayan firmalar stant açtı

İstihdam fuarına katılan firmaların Manavgat’ta 60 bin kişiye istihdam sağladığını ifade eden Boztaş, “76 firma Manavgat’ın yüksek sezonda yaklaşık 90 bin civarında almış olduğu istihdamın 60 binini sağlayan firmalar. Bu 76 firmanın birçokları konaklama tesisleri, içerisinde eğitim var, sanayi var, sağlık sektöründe olan firmalar var. Dolayısıyla 60 binin üzerinde istihdam sağlayan firmalar burada stant açtılar. Ben bu firmalara destekledikleri için, bizde varız dedikler için, buraya geldikleri için teşekkür ediyoruz. Biz bu istihdam fuarını paydaşlarımızla birlikte yapıyoruz. 8 ayrı kuruluş bir araya geliyor, ilçemizde Sayın Kaymakamımızın başkanlığında, Valimizin de talimatıyla bu organizasyonu yapıyoruz. Bu yıl dördüncüsünü yapıyoruz, inşallah Allah daha büyük salonlarda daha geniş katılımla yapmayı nasip eder” diye konuştu.

Sözen; “Bu tarz etkinliklerin istihdama çok ciddi katkı yaptığına inanıyoruz”

Günümüzün en büyük sıkıntısının istihdam olduğunu ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise “Manavgat ölçeğinde istihdam için önemli olarak addettiğimiz bu etkinliği düzenleyen önderlik eden Manavgat Ticaret ve Sanayi Odasına ve katkısı olan desteği olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinliğin parçası olmaktan Manavgat Belediyesi’nin de gururlu olduğunu ifade etmek isterim. Günümüzün en büyük ihtiyacı, gereksinimi, sıkıntısı istihdam. Bunu göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu tarz etkinliklerin buna çok ciddi katkı yaptığına inanıyoruz ama yeterli değil. Manavgat ölçeğinde değerlendirmemiz gerekirse turizmi çeşitlendirmemiz, turizmi 12 aya yaymamız ve üreten bir topluma dönmemiz gerekiyor. Bunun için tarım ve hayvancılığı yeniden faal haline getirmek bölge olarak mecburiyetindeyiz. Kendi kendine yeten bir Manavgat olma mecburiyetindeyiz. Hacıobası bölgesinde üreten Manavgat için elzem olduğuna inandığımız organize sanayinin, ilgili bakanlığımızın önderliğinde bizim de yine paydaş olarak gurur duyacağımız bir çalışma ile bir an önce Manavgat’ın ticari iktisadi hayatına dahil olması gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda turizmin çeşitlendirilebilmesi, sürdürülebilir turizm ve 12 ay istihdam için Oymapınar Bölgemizin ilgili bakanlıklarımızla, ilgili kurumlarımızdan yetkililerle müşterek çalışarak bir an önce alternatif turizm anlamında Manavgat’ın turizm hayatına dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu adımlarla ancak bu şimdi ki atılan adımın devamı olarak da Manavgat’ın bu bağlamdaki sorunu çözülür” dedi.

Milletvekili Çokal; Üniversite kliniği ve yat limanı yapılması için destek istedi

Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ise istihdam denince akla ilk gelen şeyin turizmi 12 aya yayma düşüncesi olduğunu kaydederek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan üniversite kliniği ve yat limanının yapılması için destek istedi. Çokal: “Bir Manavgatlı olarak turizm sektöründe çalışan ve aynı zamanda da bir hekim olarak görüyorum ki 6 ay turizm sektöründe çalışmakta 6 ay işsiz kalmaktalar. En önemli sorun buna bir çözüm üretmek. Turizmin 12 aya yayılması amacıyla birçok projeler üretiliyor ama gündeme getirilmiyor.  Kasım ayından sonra Manavgat’ta hem ekonomik anlamda hem de turizm alanında çok büyük bir durgunluk olmakta bu yüzden turizmin hareketlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Manavgat’ın bir cazibe merkezi haline getirilmesi için yatırımcıların buraya yatırımlarını yapması için öncelikle buraya, Sayın Bakanımız da buradayken bir üniversite kliniğinin sözünü almak istiyorum. Sağlık alanındaki gençlerin mutlaka bu şekilde istihdamının sağlanmasını istiyoruz. Turizme yüzde 20 katkısı bulunan yat turizmini göz önüne aldığımızda Doğu Akdeniz ölçeğini ele aldığımızda bir yat limanının yeterli olmadığını görüyoruz. Önceden Ticaret Odamız tarafından hazırlanan projelere destek verilmesini, buradan onun da sözünün verilmesini istiyorum. İnşallah hep birlikte güzel bir Manavgat’ı şekillendiririz diye düşünüyorum. Bu fuarı düzenleyen, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

Milletvekili Aydın; “hükümet olarak istihdama çok önem veriyoruz”

Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise 2015 yılında Rus uçağının düşürülmesi hadisesi ile 2016 yılında turizmde yaşanan sıkıntıları dile getirerek turizmde yüklesen grafiğe değindi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Antalya turizm hedeflerini hatırlatan Aydın, “Turizmde bir patlama yapacağız hem fiyatların yükselmesi hem sezonun uzamasının bize çok büyük katkısı olacak. Onun için istihdam bizim için çok önemli biz hükümet olarak, mecliste yasa çıkaranlar olarak buna çok hassasız ve yapmaya devam edeceğiz. Ticaret Odamızın burada yaptığı çalışmalar çok güzel çalışmalardır” dedi.

Valisi Karaloğlu; “Manavgat Organize Sanayi Bölgesi kurulum dilekçesini vereceğiz”

 Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise istihdam fuarlarının önemine dikkat çekerek, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğana  150 bin istihdam sözü verdiğini ve bütün Antalya’nın bunun için çalıştığını söyledi. Karaloğlu, “Manavgat, hepimizin önem verdiği, işlerini çok yakından takip ettiğimiz önemli ilçelerimizden bir tanesi. Yüksek potansiyeli var. Sayın Bakanım, Manavgat’ın önü açılsın diye çalışmaya devam ediyoruz. Çakalderesi’ne yapılan üstgeçit inşaatının turizm sezonundan önce bitirilmesi için sizin talimatlarınızı alacağız. Kavşağımızın uzunluğu 960 metre. Bu köprülü kavşak Antalya’nın en uzunu, diğer en büyük ise geçen sene bitirdiğimiz kavşak. Manavgat’ın potansiyeline uygun, devletimiz, milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yatırım yapmaya devam ediyor. Gündeme getirilen Organize Sanayi Bölgesi konusunda mahkeme sonuçlandı. 360 dönüm yerimiz var, kurumların görüşleri alındı, diğer kurumların görüşlerini de bu hafta içinde alıp, Valiliğimizin uygun görüşü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza Manavgat Organize Sanayi Bölgesi kurulum dilekçesini vermiş olacağız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Manavgat istihdam fuarı birlik beraberlik içinde yapılıyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Manavgat’ta İş Var Fuarı’nın 4.’sü yapıldığını, her seferinde daha da etkin olmaya başladığını görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Fuarın 8 kurumun işbirliği ile yapılmasına değinen Çavuşoğlu, “Birlik, bütünlük içinde olunduğu zaman güzel şeylere imza atıyoruz. Bu etkinlik sadece iş arayan arkadaşlarımıza değil, işçi arayan firmalarımıza de çok faydası olacaktır” diye konuştu.

Manavgat’ta İş Var sloganlı istihdam fuarı ile Türkiye’ye ilham kaynağı oldu

Manavgat’ta İş Var sloganlı istihdam fuarı ile Türkiye’ye ilham kaynağı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “MATSO Başkanımız Ahmet Boztaş gerçekten Manavgat’ımızın için çalışan bir arkadaşımız. Hep yeni fikirler üretiyor. Sayın Valimizin söylediği gibi Manavgat’ta İş Var sloganlı istihdam fuarı ile Türkiye’ye ilham kaynağı oldu. Burada sivil toplum ve devlet işbirliği var. Burada yerel yönetim var. Fakültemiz ve yüksekokul var. Diğer sivil toplum örgütlerimiz var. Bu organizasyonda Manavgat’ın tüm değerleri var. İşte birlik bütünlük içinde olduğumuz zaman güzel şeyler başarımızın örneğini görüyoruz” dedi.

Turizmi 12 aya yaymak için çalışıyoruz

Turizmi 12 aya yayılması konusuna değinen Çavuşoğlu,  “Turizmin vazgeçilmezlerimizden birisidir. Turizmi 12 aya yayma talebi son derece haklıdır ve de bunu başarmamız lazım. Bunu Antalya içinde başaran bölgelerimiz var. Örneğin Belek. Bunu şimdi Alanya da başarmaya başladı. Havaalanının da etkisinin olduğunu görüyoruz. Sadece havaalanı yetmez, turistin gelebileceği gelmek istediği etkinliklerin ve alanların olması lazım. İşte Manavgat’ta da 12 aya yaymak için hep birlikte çalışıyoruz. Turizm Bakanımız çalışmalarını sürdürüyor. Gerek Oymapınar bölgesi gerekse sahil bölgesindeki yeni yatırımlarla birlikte spor ve golf sahaları ile birlikte turizmi 12 aya yayacağız.  Alacabel’e toplam 7 bin 500 metrelik tünel yapıyoruz. Yolu daha kestirme yapıyoruz. Hızlı tren projemizde tetkik ve incelemeler bitti, etüt çalışmalarında güvenlik sebebiyle değişiklikler oldu. İzmir-Antalya yolu ihaleye hazır, Afyon bağlantısı da aynı şekilde. Buradan çıkan bir vatandaşımız bu yollar sayesinde 3-3,5 saat içinde İzmir’e varmış olacak” diye konuştu.

Doğalgaz konusunda Manavgat’a söz verdiklerini ve bu sözlerini yerine getireceklerini kaydeden Çaavuşoğlu, “Antalya’nın batısına Kaş tarafına 5 milyon kapasiteli 3. Havaalanını 2021 sonu itibariyle tamamlamış olacağız” dedi.  İyi Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın klinik isteğine de değinen Çavuşoğlu. “Tuba Hanım, Manavgat’ın daha büyük yatırımlara ihtiyacı var, klinik Manavgat’ı kurtarmaz. Manavgat’ın üniversiteye ihtiyacı var. En son geldiğimde Manavgat Belediye Başkan adayımız Hasan Öz ile de geldik konuştuk, üniversite ile ilgili yer konusunu belediye olarak da nasıl çözüyoruz, bunların hepsini birlikte çalışıyoruz. Meclis’te sizler de buna imza atacaksınız, Antalya’nın 6. Üniversitesini kuralım. Bir de 400 yataklı hastane projemiz var, bunu da eğitim ve araştırma hastanesi yapalım ve üniversitemiz kurulduktan sonra bir tıp fakültesi neden açılmasın” dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Bakan Çavuşoğlu ve protokol üyeleri stantları gezdi.

 
Bu haber 256 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2843, toplam 5289284 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net