ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

 

Boztaş, “ikinci el motorlu kara taşıt satışında mesleki yeterlilik belgesi MATSO tarafından verilecek”

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği ile 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yoğun ilgi gören ve MATSO Çok amaçlı Otogar Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca  ve Ticaret İll Şube Müdürü Mesut İlter katıldı. Toplantının açılış konuşmasını MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş yaptı.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş Perakende Ticareti Yasası’nın düzenlenerek yürürlüğe girmesinin ardından ona bağlı yönetmeliklerin çıkmaya başladığını belirterek bunlardan birisinin de İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği olduğunu söyledi. Yönetmeliğin 13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Boztaş yönetmeliğin ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlandığını söyledi.

Yönetmeliğin paletli makine ve iş makineleri dışındaki kalan motorlu taşıtların tamamının kapsadığını söyleyen Boztaş: “ Oto galericiliği ya da 2. El motorlu taşıt ticareti yapan yada yapmayı düşünenlerin iş yeri açarken yönetmelik kapsamında yetki belgesi alması gerekiyor. 1 yıl geçiş süresi var. 1 yıl sonra noterler yetki belgesi olmayanların işlemlerini yapmayacak. Ticaret il Müdürlükleri konu ile ilgili denetleme yapacak. Belediyelerde işyeri açma ruhsatı vermeyecek” diye konuştu.

Mesleki yeterlilik belgesi TOBB tarafından MATSO aracılığı ile verilecek

Mesleki yeterlilik belgelerini bağlı bulundukları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verileceğini kaydeden Boztaş, “TOBB tarafından yapılacak 2 sınavın ardından başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgelerini bağlı Oda olarak biz vereceğiz. TOBB tarafından Odamızda verilecek belgenin ardından Ticaret İl Müdürlüğüne giderek bir yetki belgesi alacaksınız. İşlemlerinizi noterde bu yetki belgesi ile gerçekleştireceksiniz. Eğer bu yetki belgesini almamışsanız işlemleriniz gerçekleştirememeksiniz. Yeni işletme açacak olan ve bu belgesi olmayanlara belediye tarafından işletme ruhsatı verilmeyecek. Bu belge yerine hiçbir belgenin geçerliliği yok” dedi.

Katılımcılara konuyla il ilgili bilgiler verilerek soruları yanıtlandı

Antalya ticaret İl Müdürü Seval Yasak dizerkonca MATSO Başkanı Ahmet boztaş’ın güzel çalışmalara imza attığını belirterek kendisi tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Ticaret İl Müdürü Dizerkonca ve Şube Müdürü Mesut İlter tarafından toplantıya katılanlara  'İkinci El Motorlu Kara Taşıtları'nın Ticareti Hakkında' yayımlanan yeni yönetmelikle ilgili bilgiler verildi.  Katılımcıların sorularının yanıtlandığı toplantı MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından Antalya Ticaret İl Müdürü Dizernkonca’ya günün anısına hediye verilmesi ile sona erdi.

 
Bu haber 552 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 675, toplam 4760492 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net