ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

17 meslek grubunda 7 bin üye ile telefonda görüşüldü

Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından Koronavirüs (Covid 19) salgını sonrasında üyelerin ekonomik sorunları ve normalleşme dönemindeki son durumlarını tespit etmek amacıyla 17 meslek grubundaki 7 bin üye ile telefonla görüşülerek sorunları ve talepleri alındı. MATSO tarafından üyelerden gelen sorun ve talepler doğrultusunda 5 maddelik rapor hazırlandı.  Turizm bölgelerinde bulunan çarşılardaki kapalı işyeri de fotoğraflanarak rapora eklendi. 10 sayfadan oluşan rapor, ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  gönderilerek destek talebinde bulunuldu.

 

Pandemi sonrası süreç turizm bölgelerinde çok ağır geçiyor

MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, özellikle turizm bölgelerindeki işletmelerin büyük sıkıntı içerinde olduğunu dile getirerek, pandemi sonrasındaki normalleşme sürecini turizm bölgelerindeki üyelerinin ülkenin diğer bölgelerindeki işletmelere göre çok ağır bir şekilde geçirdiğini söyledi. Başkan Boztaş turizm bölgelerini kapsayan bir destek paketinin açıklanması gerektiğini kaydetti.

 

Verilecek destekler üyelerimizin sıkıntılarını azaltacaktır

Pandemi sonrasında beklenen turizm hareketliliğinin olmadığını vurgulayan Başkan Boztaş, üyelerin 2020 yılını kayıp bir yıl olarak gördüğünü ve turizm bölgelerine yönelik verilecek desteklerin üyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların azalabileceğini söyledi. 

 

Üyelerimiz bu yılı e en az hasarla atlatmak istiyor

Üyelerinin 2021 yılından itibaren turizmin yeniden ivme kazanacağına inançları tam olduğunun altını çizen Boztaş, “Üyelerimiz bu yılı devletimizin destekleri ile en az hasarla atlatarak 2021 yılı turizm sezonunun başlayacağı zamana umutla bakmaktadırlar. Ancak bu süreci sağlıklı ve sağlam bir şekilde atlatarak içinde bulunduğumuz bu durumdan çıkılması gerekmektedir.

 

Turizm destek paketi hazırlanmalı

Gerek istihdamın maksimum ölçüde korunması gerekse de taahhütlerin yerine getirilerek ekonominin çarklarının işlevini sürdürmesine destek olunması için bölgemiz gerçeklerinin dikkate alınarak hazırlanacak “TURİZM DESTEK PAKETİ” ile mümkün olabilecektir. Bu paketin içeriğinde üyelerimizin talepleri ağırlıkla hayat bulmalı ve hızla hayata geçirilerek işletmelerimizin 2021 yılı turizm sezonuna ulaşmaları sağlanmalıdır. Taleplerimizin değerlendirilmesi noktasında verilecek destekler için Manavgat İş Dünyası adına şimdiden teşekkür ederim” dedi.

 

MATSO raporunun özeti şu maddelerden oluşuyor;

1 -KGF teminatlı kredi paketi ve krediye erişimin Kolaylaştırılması

 2-  Mayıs 2021’den itibaren başlamak üzere tüm ödemelerinin ötelenmesi

3- Vergi ve sicil affı

4- Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin 2021 yılı Mayıs ayına kadar uzatılması.

5- kira ödemelerinde devlet desteği verilmesi.

 
Bu haber 412 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2182, toplam 7380403 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net