ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliği ile “2019 yılı İstihdama Yönelik Teşvik ve Destekler”  konulu bilgilendirme semineri düzenledi.  Yoğun bir katılımla MATSO Otagar Toplantı Salonunda gerçekleşecek seminere Manavgatlı iş insanları, mali müşavirler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri ile vatandaşlar katıldı. SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Antalya İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat konuşmacı olduğu toplantıda, her iki kurumdan yetkililer istihdam ve teşvikler ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

Boztaş, MATSO Türkiye’ye örnek oldu

Toplantının açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MATSO) 4 yıldır Manavgat ölçeğinde düzenlediği ‘Manavgat’ta İş Var’ sloganlı istihdam fuarı Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek ‘2019 istihdam Seferberliği’nde ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganın kullanıldığını söyledi. Türkiye’de bir ilçede 4 yıldır istihdam fuarı yapıldığını ve  çok başarılı geçtiğinin altını çizen Boztaş, “ Bilindiği gibi Manavgat’ta bütün kurumlar bir araya gelerek işverenler ve iş arayanları buluşturarak 4 yıldır istihdam fuarını düzenliyoruz. Bugün de  İş-Kur ve SGK il müdürlerimiz istihdam seferberliği ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi ifade edecekler, toplantıya katılamayan işverenlerimiz ve ilgili arkadaşlarımız sosyal medya üzerinden de seminerimizi izleyerek bilgilenebilirler” dedi.

SGK İl Müdürü Deniz, MATSO Başkanı Boztaş istihdam konusunda güzel çalışmalar yapıyor

SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, toplantıya katılımın yoğun olmasından memnun olduklarını belirterek katılımcılara teşekkür etti. MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş’ın istihdam konusunda güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Deniz, MATSO Başkanım Sayın Ahmet Boztaş,  kurum olarak bizlere her zaman yardımcı oluyor. Bu Manavgat’ta benzeri ikinci toplantımız, kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca Manavgat’ta İş Var istihdam fuarına da katılımımız oldu, görüyoruz ki MATSO Başkanımız istihdam konusunda oldukça gayretli ve güzel çalışmaları var” dedi.

Antalya İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat ise toplanın başarılı geçmesini dileyerek katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İŞKUR ve SGK Antalya İl Müdürlükleri görevlileri tarafından “2019 istihdam seferberliği ve teşvikler” hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Seminerin sonunda İş Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

"2019 İstihdam Seferberliği ‘Burası Türkiye Burada İş Var’

 teşvik paketi ile getirilen uygulamalardan bazıları ise şöyle:

- Yeni istihdama ücret desteği

İşverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemiyor.

- Yeni istihdamın SGK primine, vergisine destek

İşverenler Aralık 2019’a kadar her yeni istihdam için SGK prim ve vergilerini ödemeyecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay olacak.

İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği verilecek.

- Kısa çalışma ödeneği

İşyerlerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletten. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İş-Kur üzerinden yapılacak.

- Asgari ücret desteği

2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek.

- Düzenli ödemeye devamlı destek

SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim verilecek.

- Kalkınmaya ilave destek

Kalkınmada öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim sağlanacak.

- Önce işbaşı eğitim sonra istihdam desteği

İşbaşı eğitim programları işverenlere ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam edecek. İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devlet tarafından verilecek.

2-5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de devlet tarafından sağlanacak.

İhtiyaca uygun, nitelikli işgücü eğitimine tam destek

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Bu sürede kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları da devlet tarafından karşılanacak.

 

 
Bu haber 725 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 950, toplam 7262087 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net