ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Başkan Boztaş’ın modülatörlüğünde gerçekleşti

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş’ın modülatörlüğünde gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eyem doğmuş, Tapu Sicil Müdürü İbrahim Altıparmak,  Tarım İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal ve MATSO Genel Sekreteri Avukat Özden Dağ Öz'ün konuşmacı olarak katıldı. MATSO Otogar Toplantı Salonunda düzenlenen toplantı yoğun ilgi gördü.

Toplantı seminer ve eğitimlerin önemine işaret etti

MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş Oda olarak çok farklı alanlarda seminer ver eğitimler düzenlediklerini belirterek, bu tür toplantı, seminerler ve eğitimlerin üyeler açısında önemli olduğuna vurgu yaptı. Oda üyelerine yönelik düzenledikleri bu toplantıda  imar yönetmeliğinde gerçekleştirilen son değişikler, gayrimenkul sektörü ve Manavgat’ta imar uygulamalarına yönelik bir olduğunu söyleyen Boztaş, toplantının çok başarılı geçmesini diledi.

 “Tapuda işlerin daha kolay ve çabuk yapılabilmesi için çaba gösteriyoruz”

 Başkan Boztaş’ın konuşmasının ardından Tapu Sicil Müdürü İbrahim Altıparmak, katılımcılara kurum olarak yaptıkları işleri anlatarak, işlerin daha kolay ve çabuk yapılabilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. Kurum olarak yapılan son değişiklere değinen Altıparmak teknolojinin gelişmesi ile işlerin her geçen gün daha hızlı ve çabuk gerçekleşeceğini ifade etti. İşlem için gelen vatandaşların en büyük şikâyetinin yakınlarında banka şubesinin olmaması olduğuna dikkat çeken Altıparmak, tapu harçlarının daha çabuk yatırılabilmesi için kurum olarak anlaşması banka şubesin artırdıklarını ifade etti.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile arazi satışlarındaki yeni uygulamaları anlattı

Tarım İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal ise tarım arazilerinin satışlarınki son mevzuatlar hakkında bilgiler vererek 2005 yılında 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu çıkarıldığını ve bu kanunla arazi satışlarında bazı yeni uygulamalar getirildiğini söyledi. Tarım arazilerinin bölünerek küçülmesini engellemek amacıyla da eklemeler yapıldığına ve bazı maddelerin değiştirildiğine değinen Çakal, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Gayri menkul hukukundaki son değişikler hakkında bilgiler verdi

MATSO Genel Sekreteri Avukat Özden Dağ Öz ise gayrimenkul hukuku ile ilgili bilgiler vererek Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’nda gayri menkul ticaretine yönelik atıfta bulunduğunu söyledi. Yönetmelik taslağının, emlak komisyoncularında aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar gibi hususları kapsaması ile ilgili olduğuna dikkat çeken Öz,  kanunun yasalaşması ile gayrimenkul ticareti yapan kişilere mesleki yeterlilik belgesi verilmesi ve denetim yapılabilmesi gibi konularında yer aldığını ifade eti.

“Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği"  ve Manavgat’ın imar yapısı ile ilgili genel bilgiler verdi

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eylem doğmuş, İmar külliyatının geniş bir alanı kapsadığını belirterek Manavgat’ın imar yapısı ile ilgili genel bilgiler verdi. Belediye olarak yatıkları imar çalışmalarına değinen Doğmuş, 2014 yılında 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun ardından beldelerinin kapanması ile aynı yıl içerisinde ilçe genelinde tüm belde belediyeler tarafından yapılan imar planlarını birleştirerek bir bütün hale getirdiklerini söyledi. 1 Ekimde yürürlüğe giren “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği"  hakkında bilgiler veren Doğmuş, imar kanununda da yeni değişiklikleri olmasını beklediklerini ve bakanlığın bu konuda çalışma yaptığını kaydetti. Doğmuş’un konuşmasının ardından 1 Ekimde yürürlüğe giren “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" ile yapılan değişiklerin yer aldığı sunum gösterildi.

Konuşmalarından ardından katılımcılar tarafından sorulan sorular cevaplandırıldı. toplantı sonunda MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş tarafından konuşmacılara günün anısına plaket takdim edildi.

 

 
Bu haber 571 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2984, toplam 4009185 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net