ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

 

İLKLERE İMZA ATAN MATSO'NUN GÜNDEMİ: DÖVİZLE SÖZLEŞME YASAĞI

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirilirken Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı da yapıldı. Toplantılar, MATSO Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Meclis Toplantısı’nda gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile kabul edilirken Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda, sektör sorunları değerlendirildi.

Toplantılarda konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, oda çalışmaları ve güncel konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Boztaş, 12 Eylül 2018 Tarihli ve 85 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karara da değindi. Ahmet Boztaş, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararının Türk Lirası'nın değerinin korunmasına yönelik olduğunu ve dövizle sözleşme yapmaya yasak getirdiğini belirtti. Boztaş konu ile ilgili olarak şu görüşlere yer verdi:

Kararı Olumlu Buluyoruz

"Şimdi bir önemli konu var. Hepimizi ilgilendiriyor. Üyelerimizi, MATSO’yu kısaca Türkiye’yi ilgilendiriyor. 12 Eylül 2018 Tarihli ve 85 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar yayımlandı. Bu karar döviz ile sözleşmeyi yasaklıyor. Oda olarak bu karara olumlu yaklaşıyoruz. Kendi paramızın değerinin korunmasından yanayız.

Önerilerimiz, Kararın Amacına Yönelik

Bunun yanında karara ilişkin olarak üyelerimizden gelen, kararın amacına ulaşmasına yönelik görüşleri ve önerileri var. Döviz kurunu nasıl belirleyeceğiz, sözleşme tarihi mi dikkate alınacak yoksa kurdaki hareketlenmenin başladığı tarihten önceki bir tarih mi dikkate alınacak. Kira ile sözleşme yapan, kredi alan, leasing ile satın alma yapan üyelerimiz var. Bu sorulara cevap arıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve TOBB’a Taşıyacağız

Bu konuda yönetim kurulumuzda konuştuk. Güzel bir çalışma yapacağız. Konuyu Ankara'ya taşıyoruz. Kararı yürütecek olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve TOBB’a taşıyacağız. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile de bizzat konuyu görüşeceğim.

Uygulama Yönetmeliği'nin Çıkmasını İstiyoruz

12 Eylülde karar yayımlandı. 30 gün süre verildi. 12 Ekimde süre doluyor. Uygulama yönetmeliğinin çıkmasını istiyoruz. Muallakta olan karar hükümlerinin açıklığa kavuşturulmasını ve sürenin uzatılmasını talep edeceğiz. MATSO İlklere imza atıyor, sorunlara neşter vuruyor.”

 

 
Bu haber 495 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3453, toplam 5127436 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net