ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Manavgat’ın turizminin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak“4 Mevsim Turizm 4 Mevsim Manavgat” sürdürülebilir turizm isimli bilimsel çalışma için 3 hafta önce imza töreni düzenlenmişti. Protokol kapsamında Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi Öğretim Üyeleri tarihi, doğal alanlar ve köylerde saha çalışmalarına başladı.

Çalışma kapsamında Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim üyeleri tarafından Ekolojik Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizmi, Spor Turizmi ve Gastronomi konu başlıklarında rapor hazırlamak için saha çalışmaları başlatıldı. Ekim ayında tamamlanması beklenen bilimsel çalışma ve rapor tamamlanınca elde edilen veriler rapor olarak MATSO tarafından yayınlanacak. Rapor, Manavgatlı turizmci ve iş insanları için sürdürülebilir turizm çalışmalarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak.

Sürdürülebilir turizm için bilimsel çalışma önemlidir

Manavgat’ta sürdürülebilir turizm için bilimsel bir çalışma yapılmasının önemine işaret eden Boztaş, “bu doğrultuda A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi ile işbirliğine giderek protokol yaptık. Protokol kapsamında hocalarımızı sürdürülebilir turizm için 4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat konulu bir bilimsel çalışma için saha çalışmalarına başladık. Çalışma ile bölgemizde yapılan turizmimiz, bilim insanları tarafından ele anılarak güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya çıkarıp rehber ve yol gösterici niteliği olacak bir çalışmadır. Turizmde ürün ve pazarın çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması, turizmin doğru kurgulanıp, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması amacıyla gerçekleştirerek çalışmamızı ekim ayında fakültemiz hocaları tarafından rapor haline getirilerek kamuoyu ile paylaşacağız. Raporumuz, turizm yatırımcılarımıza, iş insanlarımıza, kamuya, sivil toplum kuruluşlarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacaktır” diye konuştu.

Bölge turizmini 12 aya yayılarak çeşitlilik arz etmesi gerekmektedir

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile güçlü bir turizm potansiyeli olduğunu kaydederek Manavgat, bölge ve ülke turizminin en önemli destinasyonu olduğunu söyledi. Manavgat-Side Destinasyonun Antalya’nın en fazla yatak sayısı ve turizmden en fazla gelir elde eden destinasyon olduğunu hatırlatan Boztaş, “bölge turizminin 12 aya yayılarak sürdürülebilir, rekabetçi, çeşitlilik arz eden, gelişmeye açık, sorunlarını çözmüş, vizyonu olan, gelir pastasından daha fazla pay alan, güçlü turist profiline sahip bir turizm için çalışmaların kararlı ve etkin bir şekilde kesintisiz olarak devam ettirilmesi gerekmektedir. ” dedi.

Turizmin güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılacak

Manavgat’ta turizmin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm ile kent ekonomisinin dirençli bir ekonomiye sahip olabileceğine vurgu yapan Boztaş, “Sürdürülebilir turizm için de en önemli koşullardan birisi turizmimize bilimsel olarak yaklaşmak gerekmektedir. Bu çalışma ile turizmimizin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkaracağız. Çalışma tamamlanınca üyelerimizin hizmetine sunacağımız rapor ile turizmcilerimiz buna göre politikalar geliştirmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

 

 
Bu haber 341 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm: 05336871180 - 05303210656

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2465, toplam 5681540 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net