ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

MATSO MECLİS TOPLANTISI

29 HAZİRAN 2021

 Yönetim Kurulu Başkanı

 Seydi Tahsin GÜNGÖR

 

 Değerli Meclis Üyelerimiz;

Değerli Çalışma Arkadaşlarım; 

 Faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermek istiyorum

 

Ukrayna Turizm Fuarı (UITT)

Odamız, pandemi sürecinde fiziksel olarak yapılan ikinci fuar olan Ukrayna Turizm Fuarı (UITT)’ye katılarak Manavgat-Side Turizm Destinasyonu’nu başarı ile tanıtmıştır. Fuarda, Manavgat-Side turizmine büyük ilgi gösterilmiştir.

Ersoy’un Ziyareti

Antalya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ömer Ersoy, Odamızanezaket ziyaretindebulunmuştur.Ziyarette Manavgat Organize Sanayi Bölgesi de konuşulmuştur.

 

Kadın Girişimcilerden Güngör’e Ziyaret

TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Nesibe Yıldız, MATSO Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Raziye Topaçoğlu, hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuştur. Ziyarette kadın girişimcilerle yapılacak çalışmalar ele alınmıştır.

Özşahan’ın Ziyareti

Antalya Ticaret İl Müdürü Halil ÖzşahanOdamızı ziyaret etmiştir.  Özşahan ziyarette bizlere başarılar dilerken kurumlar arası işbirliği ve yapılabilecek projeler de ele alınmıştır.

Ziraat Bankası’nın Ziyareti

Ziraat Bankası Antalya 2. Bölge Yöneticisi Recep Özdemir, Ziraat Bankası Manavgat Şubesi Müdürü Yalçın Bıyık, Ziraat Bankası Manavgat Şubesi Müşteri İlişkileri Asistanı İbrahim Hakkı Çatlı, Ziraat Bankası Manavgat Çağlayan Şube Müdürü Çetin Pınar ve Ziraat Bankası Manavgat Çağlayan Şubesi Müşteri İlişkileri Yetkilisi Hakan Mahı, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

İş Bankası’nın Ziyareti

İş Bankası Manavgat Şubesi Müdürü Başak Yemenici, İş Bankası Side Şubesi Müdürü Gülnur Yılmaz,İş Bankası Manavgat Şubesi Ticaret Portföy Yöneticisi Nesrin Tanır Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Halk Bankası’nın Ziyareti

Halk Bankası Manavgat Şubesi Müdürü Nurullah Okumuş, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Polat’ın Ziyareti

Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Sezai Polat, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Deniz’den ve Çınar’dan Ziyaret

Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Deniz ve Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Çınar, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Güzeller’den ve Yalçından Ziyaret

Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Cem Oktay Güzeller ve Öğretim Görevlisi Hamza Yalçın, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

TOBB 76.-77. Genel Kurulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 76.-77. Genel Kurulu, Covid-19 tedbirleri nedeniyle elektronik ortamda gerçekleştirilmiştir. Genel Kurula, Odamız TOBB Delegeleri de video konferans sistemi ile iştirak etmiştir. Üyelerin ve Manavgat ekonomisinin sorunlarını da dile getirdik.

Nizam-ı Alem Ocakları Derneği’nin Ziyareti

Nizam-ı Alem Ocakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hacı Çayır, Yılmaz Derin ve Genel Sekreter Mehmet Çayır, bizlere başarılar dilemiştir.

Aksoy’dan Ziyaret

Manavgat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Salim Aksoy ve Tahir Aksoy Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Yapı Kredi’den Ziyaret

Yapı Kredi Bankası Manavgat Şubesi Müdürü Şule Oruç Yılmaz, Yapı Kredi Bankası Manavgat Şubesi OBİ Portföy Yönetmeni Evrim Güngör, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Manavgat Sosyal Yaşam Derneği’nden Ziyaret

Manavgat Sosyal Yaşam Derneği Başkanı Mustafa Aşık ve Yönetimi, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Hürriyetten Ziyaret

Hürriyet Akdeniz Reklam Müdürü Lale Çakmur ve Müşteri İlişkileri Yönetmeni Şermin Mert, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Odalardan Ziyaret

Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Manavgat Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Aydın ve Başkan Yardımcısı Ahmet Uçar, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

Manavgat Asayişine Yardım ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin Ziyareti

Manavgat Asayişine Yardım ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Öner Özen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir.

KOSGEB İl Müdürü Erkış’ın Ziyareti

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir. Ziyarette, KOSGEB destekleri de ele alınmıştır.

Kademeli Normalleşme Süreci Talepleri

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’i ziyaret ederek Kademeli Normalleşme süreci ile ilgili turizm bölgelerindeki üyelerin taleplerini ilettik. İletilen talepler şunlardır:

 

1-Yeni normalleşme sürecinin turizm bölgelerine yönelik farklı ihtiyaçları doğurduğunu ve özellikle yeme içme sektörü başta olmak üzere turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinin kapanma saatleri konusunun yeniden ele alınarak en azından saat 24:00’a kadar açık tutulmasına izin verilme gereğini,

2-Hafta içi kısıtlamasının olduğu saatlerde turizm bölgelerindeki üyelerimizin işyerlerinin kapanma saatlerinin 24’00’a kadar açık tutulması,

3-Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Pazar günleri sabah saatlerinden başlamak üzere saat 24.00’e kadar turizm bölgesinde bulunan işyerlerinin açık tutulmasına izin verilmesi.

 

Uslu’dan ve Öz’den Ziyaret

Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) Başkanı Doç. Dr. Fatih Uslu ve Yerel Tarih Araştırmacısı Yazar Mahmut Öz, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiş, Manavgat ile ilgili projeleri konuşulmuştur.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın RifatHisarcıklıoğlu’nu Ankara’da ziyaret ettik. Sayın Hisarcıklıoğlu’na üye sorunları ve talepleri ile ilgili rapor sunduk. Talepler şunlar:

1-Kademeli Normalleşme sürecinde özellikle yeme içme sektörü başta olmak üzere bölgemizde faaliyet gösteren tüm sektördeki işyerlerinin kapanma saatleri konusunun yeniden ele alınarak en azından saat 24:00’a kadar açık tutulmasına izin verilmesi,

 

2-Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Pazar günleri sabah saatlerinden başlamak üzere saat 24.00’e kadar turizm bölgesinde bulunan işyerlerinin açık tutulmasına izin verilmesi,

 

3-Üyelerimizin pandemi sürecinde kamu ve özel bankalardan kullanmış oldukları tüm kredilerinin (KGF destekli krediler, nefes kredisi, can suyu kredisi, işe devam kredisi, ticari krediler vs.) faizsiz bir şekilde 1 (bir) yıl süre ile ötelenmesi,

 

4-Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm firma ve işletmelerin sicillerine bakılmaksızın finansa erişimin kolaylaştırılarak yeni kredi desteklerinin sağlanması,

 

5-İşletmeler tarafından ödenecek tüm vergilerin ve SGK primlerinin pandemi süresi sonuna kadar ertelenmesi,

 

6-Kısa çalışma ödeneğinin pandemi süresi sonuna kadar devam etmesi,

 

Sergi Açılışı

Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında, Manavgat İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyet Meydanı yanında gerçekleştirilen sergi açılışına katılmıştır.

Temel Atma ve Açılış Törenleri

Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Hizmet Binası, Manavgat Ulualan Ücretsiz Halk Plajı ve Mesire Alanı’nın Açılış Törenleri ve Yeni Hükümet Konağının Temel Atma Törenleri yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Antalya Milletvekilleri, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in de katıldığı törende yerimizi aldık. Tören sonrasında pandemi sürecinde üyelerin yaşadığı sıkıntıları ve sorunları Antalya Milletvekillerine aktardık.

Vali ve Vekillerden Taziye Ziyareti

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Tuğba Vural Çokal, İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol ve Yönetim Kurulu, Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Deniz ve Çağlayan Camii İmamı Hüseyin Ersoy, Başkan Ahmet Boztaş için Odamızı taziye ziyaretinde bulunmuştur. Vali Ersin Yazıcı Boztaş için açılan taziye defterine duygularını yazmıştır.

CHP’den Ziyaret

CHP Manavgat Gençlik Kolları Başkanı Serdar Merdun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Odamızı ziyaret etmiştir.

Vakıfbank’ın Ziyareti

Vakıfbank Manavgat Şubesi Müdürü Ali Sayın ve Vakıfbank Manavgat Şubesi Ticari Portföy Yöneticisi Meryem Kara,Vakıfbank Manavgat Ticari Şubesi Müdürü Süleyman İlker Kapucu, Vakıfbank Manavgat Ticari Şubesi Ticari Portföy Yönetici Yardımcısı Remzi AydınOdamızı ziyaret etmiştir.

Akbank’ın Ziyareti

Akbank Manavgat Şubesi Müdürü Hakkı Buğra Özgür, Odamızı ziyaret etmiştir.

AK Parti’nin Ziyareti

AK Parti Manavgat Gençlik Kolları Başkanı Kemal Öz ve Yönetim Kurulu Üyesi Samet Duran Odamızı ziyaret etmiştir.

Dere’nin Ziyareti

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Manavgat Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Hasan Özcan, Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Abdullah Akca, Manavgat Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Aydın birlikte hayatını kaybeden Başkanımız Ahmet Boztaş için taziye ziyaretinde bulunmuştur. Dere ayrıca bizlere başarılar dilemiştir.

Merhum Başkan Boztaş’ın Ailesi MATSO’yu Ziyaret Etti

Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş’ın Kızı Düriye Boztaş Çoban, Damadı Mustafa Çoban ve Oğlu İbrahim Boztaş Odamızı ziyaret ederek bizlere başarı dileklerini sunmuştur. Ziyarette duygusal anlar yaşanırken Boztaş Başkanımızın hizmetleri ve projeleri dile getirilmiştir.

MATSO Yabancı Konukları Ağırladı

Start upto Virtual Learning isimli Erasmus projesi kapsamında Manavgat Şule - Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de aralarında bulunduğu Romanya, Letonya, Bulgaristan, Güney Kıbrıs ve Portekiz’den 15 öğretmenin yer aldığı heyet, Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette Güngör, Oda ve Manavgat iş dünyası ile ilgili bilgiler vermiştir. Projenin yaygınlaştırılması sürecinde Odamızda da projede yer alacak. 2021-2027 dönemi için yurt dışı faaliyetler ve çalışmalar konusunda iş birliği yapılacak.

Yüksekokul’un Ziyareti

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Boz, Gıda İşleme Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Meriç Balcı, Yüksekokul Sekreteri Kubilay Özkaya, Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette MATSO - Manavgat MYO işbirliği ile yapılması planlanan projeler ele alınmıştır.

TÜRSAB’ın Ziyareti

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Özden, TÜRSAB Manavgat Side Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Mehmet Uslu ve  Üyeleri Yusuf Deniz, Sadullah Keskin ve Osman Uçak, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunmuş, bizlere de başarılar dilemiştir.

Manavgat Akademi Yeni Çizgi Okulları’nın Ziyareti

Manavgat Akademi Yeni Çizgi (AYÇ) Okulları Kurucusu Nejmettin Özdemir, Okul Müdürü Bedia Yılmaz ve Okul Öğrenci İşleri Sorumlusu Hatice Çelik, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunmuş, bizlere de başarılar dilemiştir.

Şoförler Odası’ndan Ziyaret

Manavgat Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal, Manavgat ve Çevresi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Vekili ve Gündoğdu Minibüs Kooperatifi Başkanı Fatih Çevik, Manavgat Şoförler Odası Denetim Kurulu Üyesi ve Sorgun Taksi Kooperatifi Başkanı Mustafa Torun, Manavgat Şehiriçi Minibüs Kooperatif Başkanı Ali Çenesiz, Aşağı Pazarcı Mahallesi Muhtarı İlhan Özden ve Galip Özden, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunmuş, bizlere de başarılar dilemiştir.

Talepler AK Parti Yönetimine Sunuldu

 

Odamızın konuklarından biri de AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Av. Ahmet Ali Erol ve Yönetim Kurulu Üyeleri olmuştur.Erol ziyarette, Başkanımız Ahmet Boztaş’ın vefatı nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirirken bizlere başarılar dilemiştir. Ziyarette üyelerin taleplerini AK Parti Yönetimine sunduk. Talepler şunlardır:

 

1-Bölgemizde faaliyet gösteren tüm sektördeki işyerlerinin kapanma saatleri konusunun yeniden ele alınarak en azından saat 24:00’a kadar açık tutulmasına izin verilmesi,

2-Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Pazar günleri sabah saatlerinden başlamak üzere saat 24.00’e kadar turizm bölgesinde bulunan işyerlerinin açık tutulmasına izin verilmesi,

3-Üyelerimizin pandemi sürecinde kamu ve özel bankalardan kullanmış oldukları tüm kredilerinin faizsiz bir şekilde bir yıl süre ile ötelenmesi,

4-Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren üyelerimizin finansa erişimin kolaylaştırılarak yeni kredi desteklerinin sağlanması.

 

Ülkü Ocakları’ndan Ziyaret

Manavgat Ülkü Ocakları Başkanı Yusuf Özçelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Demir, Turan Ergen ve Mehmet Öz ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

TEB’den Ziyaret

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Manavgat Sanayi Şubesi Müdürü Özcan Çakar ve Manavgat Sanayi Şubesi İşletme Bankacılığı Portföyü Mehmet Meriç Pantır, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Kızılay’dan Ziyaret

Kızılay Manavgat Şubesi Başkanı Pınar Kapukaya, Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Alp ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

 

Odamız 4. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Koç ve 4. Meslek Komitesi Üyesi Mehmet Ay, İbrahim Şaşmaz, Ozan Gündüz, Mehmet Kara, Ali Barlas ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir. 4. meslek komitesindeki çalışma arkadaşları ile birlikte Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ı yad ederken ziyarette yapacağımız projeler de konuşulmuştur.

SP’den Ziyaret

Saadet Partisi Manavgat İlçe Başkanı İlhami Demiral, Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Utanır ve Şamil Koçak ile birlikte Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

MASMO’dan Ziyaret

Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Özgenç, Başkan Yardımcısı Sabri Keskin ve Oda Sekreteri Bayram Enhoş ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Odamız 17. Meslek Komitesi Başkanımız Mikail Memişoğlu, 17. Meslek Komitesi Üyelerimiz, Taner Demir Durar, Hüseyin Akın, Mehmet Bakır, Ali Kara, Tuncer Ateş ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Güney’den Ziyaret

OMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Güney, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Görüşmede, Reşat Güney ile üyelerin görüşleri alınarak hazırlanacak olan 2021-2025 Stratejik Planı ele alınmıştır.

Tural ve Topçu’dan Ziyaret

Isparta Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve 6. Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Dinar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Veysel Topçu, Manavgat Şoförler Odası ve Manavgat ve Çevresi Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Muammer Ünal ve Manavgat Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Salim Aksoy ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Coşkun’dan Ziyaret

Kapanan Çolaklı Belde Belediyesi ve Manavgat Turizm Altyapı Birliği (MATAB) Eski Başkanı Hasan Coşkun, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Ersoy’dan Ziyaret

Görev süresi tamamlanan Manavgat Adli Yargı Adalet Komisyonu ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erdem Ersoy, Antalya Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine tayini çıkması nedeniyle Odamıza veda ziyaretinde bulunmuştur.

Ziraat Odası’ndan Ziyaret

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Meclis Başkanı Ömer Şahin, Başkan Yardımcısı Şadi Çetin, Genel Sekreter Habibe Şahin ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Başkan Sözen’den Ziyaret

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ın yad edildiği ziyarette Beledi Başkanı Şükrü Sözen’i, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimizle ağırladık.

Ziyarette Oda çalışmaları ve projeleri hakkında Belediye Başkanımıza bilgiler aktararak şehirlerin gelişmesinde kurumlar arası işbirliğinin çok önemli olduğuna değindik, üyelerin sosyo-ekonomik yöndeki taleplerine verdikleri destekler nedeniyle kendilerine teşekkür ettik. Ziyaret sonunda Manavgat Belediye Başkanımız Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş için açılan taziye defterine duygularını yazmıştır.

Odamız 10. Meslek Komitesi Başkanımız Mehmet Bakır, 10. Meslek Komitesi Üyelerimiz, Özgür Taşar, Bülent Sarı, Mustafa Güzel, Hüseyin Ersoy ile birlikte bizleri ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir. 10. meslek komitesindeki çalışma arkadaşlarımızla ile birlikte Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ı yad ederken ziyarette yapacağımız projeler de konuşulmuştur.

Yeniden Refah Partisi’nin Ziyareti

Yeniden Refah Partisi Manavgat İlçe Başkanı Hese Ak, Tanıtım Medya Başkanı Hüseyin Aksoy, Mahalli İdareler Başkanı Adnan Hayıt, Samsun Atakum Yeniden Refah Partisi Kurucu İlçe Üyesi Köksal Gençbay ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak bizlere de başarılar dilemiştir.

Kaymakam Yiğit’e Ziyaret

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’i, ziyaret ettik. Ziyarette, Manavgat Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve gelinen süreç başta olmak üzere, Manavgat Kaymakamlığı ve Odamızişbirliğinde gerçekleşen kervan yolu projesi çalışmalarındaki son durum ve üye işyerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde açık tutulmasına yönelik üyelerden gelen talepler gündemi oluşturmuştur.

Mülayim’den Ziyaret

Eğitimci-Köşe Yazarı Osman Mülayim, Odamızı ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiş, Başkanımız Ahmet Boztaş’ın vefatı nedeniyle de üzüntülerini dile getirmiştir. Görüşmede, Manavgat’ın sosyo-ekonomik durumunu da değerlendirilmiştir.

Odamız Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, 6. Meslek Komitesi Başkanı Harun Küçükoğlu, 6. Meslek Komitesi Üyeleri Ramazan Süzen, İsmail Murat Çakmak, Mehmet Yıldız, Hüseyin Çınar, Mehmet Rauf Güngör ile birlikte bizleri ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir. 6. meslek komitesindeki çalışma arkadaşlarımızla ile birlikte Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ı yad ederken ziyarette yapacağımız projeler de konuşulmuştur.

 

Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ergen, Meclis Divan Üyesi Deniz Tanır, Meclis Üyesi Emin Turgut Barut, 5. Meslek Komitesi Başkanı Turgay Esba, 5. Meslek Komitesi Üyesi Muammer Yoro ile birlikte bizleri ziyaret ederek bizlere başarılar dilemiştir. 5. meslek komitesindeki çalışma arkadaşlarımızla ile birlikte Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ı yad ederken ziyarette yapacağımız projeler de konuşulmuştur.

CHP’den Ziyaret

CHP Manavgat İlçe Örgütü Başkanı Av. Aliye Coşar, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmesi nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir. Ziyarette, Odamız tarafından yürütülen projeleri ele alarak üyelerden gelen talepler de paylaşılmıştır. CHP Manavgat İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar, Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş için açılan taziye defterine duygularını yazmıştır.

MASİAD’dan Ziyaret

Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) Başkanı Mücahit Tatar, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir. Ziyarette, kurumlar arası iş birliğinin şehirlerin gelişmesinde önemli olduğuna değindik. Odanın devam eden projeleri ve Manavgat ekonomisinin geliştirilmesine yönelik yaptığımız çalışmalar hakkında da açıklamalar yaptık.

Müftü’den Ziyaret

Manavgat Müftüsü Abdullah Eroğlu, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Üyelere Aşı Desteği

Odamız, Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü ile üyeler ve üyelerin sigortalı çalışanlarına yönelik Covid 19 Aşı Uygulaması için mutabakat yapmıştır. Mutabakatla, aşı tanımlanıp da aşı olmayan üyeler ve üyelerin sigortalı çalışanları randevusuz toplu aşılanmıştır.

Manavgat OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı Seçimi

Sayın Ali Cinkaya’nın işlerinin yoğunluğu nedeniyle görevinden ayrılmasının ardından yapılan seçim sonunda Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildim. Beni bu göreve layık gören Manavgat Kaymakamımız ve Manavgat Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanımız Sayın Dr. Mustafa Yiğit’e ve Sayın Yönetim Kurulu Üyelerimize ve  Sayın Müteşebbis Heyet Üyelerimize teşekkür ederim.

Doğan’dan Ziyaret

CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Naci Doğan, Manavgat CHP Eski İlçe Başkanı Asım Bozkurt, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Mehmet Akarsu Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Aydın, Kara ve Ersoy’dan Ziyaret

Odamız 9. Meslek Komite Üyesi Halit Aydın, Akra İnşaat Sahibi Mehmet Kara ve Çağlayan Camii İmamı Hüseyin Ersoy Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Başsavcı Yılmaz’dan Ziyaret

Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için Odamıza taziye ziyaretinde bulunarak göreve gelmemiz nedeniyle de bizlere başarılar dilemiştir.

Ticaret

2020 yılı mayıs ayında odamıza 28 yeni üye kayıt olurken bu sayı 2021 yılı mayıs ayında yaklaşık % 7,2 artarak 26 olmuştur.

2020 yılı ocak-mayıs ayında odamıza 203 yeni üye kayıt olurken bu sayı 2021 yılı ocak-mayıs ayında yaklaşık % 6,9 artarak 217 olmuştur.

2020 yılı ocak-mayıs döneminde Antalya’da kurulan 1.572 şirketin 182'si yani yaklaşık % 11,6'sı, 2021 yılı ocak-mayıs döneminde Antalya’da kurulan 1.835 şirketin 204'ü yani yaklaşık % 11,1’i Manavgat’ta kurulmuştur.

Manavgat, Şirket Kuruluşunda 53 İli Geride Bıraktı

2021 yılı ocak-mayıs döneminde 204 yeni şirket kurulan Manavgat, 81 ilin 53’ünü yani yaklaşık % 65,5’ini geride bırakmıştır. 2020 yılı ocak-mayıs döneminde Manavgat 56 ili geride bırakmıştı.

Turizm

Turist Sayısı

Yerli-Yabancı

Antalya’ya 2021 yılı ocak-mayıs döneminde 32 bin 462 yerli turist,  715 bin 431 yabancı turist olmak üzere toplamda 747 bin 893 turist gelmiştir. 

 

2021  yılı ocak-mayıs döneminde gelenlerin milliyetlerine göre dağılımına baktığımızda ilk 5 sırayı sırasıyla  Rusya (% 41,99), Ukrayna (%26,86), Almanya (%8,45), Polonya (%4,74) ve Belarus (Beyaz Rusya) (%2,30) almıştır. 

 

Vergi

Manavgat’ta 2019 yılında 30.569 vergi mükellefi varken bu rakam 2020 yılında yaklaşık % 5,6 artarak 32.276 olmuştur.

Manavgat’ta 2019 yılında 2 milyar 978 milyon 833 bin  TL vergi tahakkuk ederken, 2020 yılında bu tutar yaklaşık % 60,3 düşerek 1 milyar 814 milyon 128 bin TL  olmuştur.

Manavgat’ta 2019 yılında 807 milyon 606 bin  TL vergi tahsil edilirken, 2020 yılında bu tutar yaklaşık %  55,1 düşerek 363 milyon 55 bin TL  olmuştur.

Manavgat’ta vergi tahsilatının, vergi tahakkukuna oranı 2019 yılında yaklaşık % 27,1 ve 2020 yılında yaklaşık % 20 olmuştur.

İhracat

Türkiye, 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 61 milyar 598 milyon 987 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 38,4 artarak 85 milyar 219 milyon 653 bin dolar olmuştur.

Antalya, 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 555 milyon 713 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 37 artarak 760 milyon 917 bin dolar olmuştur.

Manavgat, 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 2 milyon 924 bin dolarlık ihracata imza atarken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 25 artarak 3 milyon 653 bin dolar olmuştur.

2020 yılı ocak-mayıs döneminde 28 Manavgat adresli firma ihracat yaparken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde 31 olmuştur.

Konut Satışı

Türkiye’de 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 434.757 konut satışı gerçekleşirken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 3,8 düşerek 418.079 olmuştur.

Antalya’da 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 21.803 konut satışı gerçekleşirken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 14,4 düşerek 18.673 olmuştur.

Manavgat’ta 2020 yılı ocak-mayıs döneminde 1.123 konut satışı gerçekleşirken, bu rakam 2021 yılı ocak-mayıs döneminde yaklaşık % 5,6 artarak 1.186 olmuştur.

 

 

 

 

 

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 4502, toplam 11070566 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için, amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.