ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

MATSO MECLİS TOPLANTISI

31 AĞUSTOS 2021

 Yönetim Kurulu Başkanı

 Seydi Tahsin GÜNGÖR

 

 Değerli Meclis Üyelerimiz;

Değerli Çalışma Arkadaşlarım; 

 Faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermek istiyorum

Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantımıza Hoşgeldiniz. Sizlere son bir aylık zaman dilimindeki çalışmalarımızdan kısaca bahsetmek istiyorum:

MATİK’in Ziyareti

Manavgat Tenis İhtisas Kulübü (MATİK) Başkanı Hasan Özden ve Yönetim Kurulu Üyeleri Odamızı ziyaret etmiştir.  Ziyarette kurumlar arası işbirliği konusu ele alınmıştır.

Manavgat’ta Yangın Felaketi

Manavgat,Büyük yangın felaketiyle sarsılmıştır. Yangın, Odamızı harekete geçirmiştir. Kriz masası oluşturduk, yangın bölgelerinde incelemelerde bulunduk, başta üyeler olmak üzere yangından zarar görenlerin yaralarının sarılmasına destek verdik.Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte sahadaki çalışmalara bizzat katılarak büyük bir dayanışma örneği sergiledik.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milletvekilleri ile birlikte Yangın Koordinasyon Merkezi’nde durum değerlendirme ve bilgilendirme toplantısına katıldık.Yangınla mücadelede en önde, ateşin içinde, sahada, canını hiçe sayarak çalışan herkese minnettarlığımızı dile getirip yangının söndürülmesi ve yaraların sarılması konusunda destek veren ve duyarlılık gösteren  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Bakanlarımıza, Sayın Bölge Milletvekillerimize, TOBB BaşkanımızSayın RifatHisarcıklıoğlu’na ve Sayın Odalar/Borsalar başta olmak üzereTürkiye’nin dört bir tarafından gelen/arayan kurum ve kuruluşlara, siyasi parti başkanları ve yetkililerine, sivil toplumörgütlerine teşekkür ediyoruz, ölenlere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Antalya Valiliği’nin yangın dolayısıyla başlattığı yardım kampanyasına 100 Bin TL ile Oda olarak destek verdik. Öte yandan tüm üyelerimizle iletişime geçerek yangının söndürülmesi ve ihtiyaçların karşılanması için başta araç-gereç, gıda olmak üzere lojistik destek sağlanmasına katkıda bulunduk.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i Gündoğdu Mahallesi’ndeki Antalya Büyükşehir Belediyesi Afet Yönetim Merkezi’nde ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’i Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Manavgat Belediyesi Dayanışma Merkezi’nde ziyaret ederek desteklerimizi ilettik.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Meclis Başkanı Fahri Özen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kumluca Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Durdaş ve Meclis Başkanı Mehmet ÖzçetinkayaOdamızı ziyaret ederek yangın nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Antalya ve Muğla’da çıkan orman yangınlarına ilişkin olarak Muğla ve Antalya il/ilçe oda/borsa başkanları ile değerlendirme toplantısı yapmıştır. Toplantıya katılarak Manavgat’taki yangın hakkında Hisarcıklıoğlu’na bilgiler verip yangından zarar gören üyelerin ve vatandaşların taleplerini aktardık.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Başkanımız RifatHisarcıklıoğlu ve TÜRK-İŞ Başkanımız Ergün Atalay, Odamızı ziyaret etmiştir. Orman yangınlarının yaralarını sarmak için gerçekleşen ziyarete, Bölge Oda ve Borsa Başkanları, Odamız Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri katılmıştır. TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na yangın hakkında bilgi vererek yangından zarar gören üyelerin ve halkın taleplerini aktardık. Meclis üyelerimizin taleplerini de dinleyen Hisarcıklıoğlu, yaraların sarılması için talepleri ilgili makamlara ileteceklerini söylemiştir. Yangının bıraktığı hasar ve talepleri içeren dosyayı da TOBB Başkanımız RifatHisarcıklıoğlu’na sunduk. Raporda şu talepler yer almıştır:

1–Yangından zarar gören ve % 100 hasar kayıtlı olan binaların yıkımının ardından zararlarının tamamen karşılanması, yöreye ait yapı ve yaşam kültürünün bozulmadan aynı yerde yapılması

2-Yangından zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi

3-Bölgeye yönelik ekonomik bir paketin hazırlanarak yangın nedeniyle zarar gören tüm işletmelerin zararlarının tamamen karşılanması ve yeniden çalışır hale getirilmesi

4-İşletmelerin vergi, SGK vb. tüm devlet ödemelerinin ötelenmesi

5-Kredilerin ötelenmesi

6-TAPDK süresinin uzatılması

7-Yangından zarar görenlere ev tekstili, beyaz eşya, mobilya, mutfak eşyaları ve elektrikli ev aletleri desteği verilmesi

8-Nakdi yardım yapılması

Hisarcıklıoğlu ayrıca ziyaret sonunda Odamız Meclis Salonu’na Merhum Başkan Ahmet Boztaş'ın ismini veren Meclisimize de teşekkür etmiştir.

Manavgat’ta meydana gelen orman yangınlarının ardından yaraların daha çabuk sarılmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Süleyman Özer, TSB Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay ve TSB Yangın Bölümü Uzmanı Yılmaz Anıl Seven, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ve Üst Kurul İcra Komitesi Üyeleri’nin yer aldığı heyet, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Ekelik ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarettelerde, Manavgat’ta meydana gelen orman yangınları nedeniyle oluşan zararların durumu, sigorta durumu ve yapılması gerekenler ele alınmıştır.

Yangından Zarar Gören Üyelere Ziyaret

Büyük Manavgat yangınında Odamız üyeleri de zarar görmüştür. Üyelerimiziziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi iletip, yanınızdayız mesajı verdik. Üyelerimizin talepleri ilgili makamlara iletilmiştir.

TOBB Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısı

TOBB Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısı, TOBB BaşkanımızRifatHisarcıklıoğlu başkanlığında, Demokrasi ve Özgürlük Adası’nda gerçekleştirilmiştir. Toplantıya iştirak ederek üyelerin ve Manavgat ekonomisinin sorunlarını da gündeme taşıdık.

Vali Yazıcı’ya Yangın İçin 5 Milyon TL’lik Yardım Çeki Takdimi

Manavgat Yangın Koordinasyon Merkezi’nde Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı bölge oda ve borsa başkanları ile ziyaret ederek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına yapılan 5 milyon TL’lik yardımın sembolik çekini takdim ettik.

Manavgat’taki İşletmelerden Ürün Alınma Çağrısı

Covid 19 Pandemisi henüz geçemeden Manavgat’ta yaşanan yangın felaketi, kentimizde faaliyet gösteren ticari işletmelerimizi bir kez daha olumsuz etkilenmiştir. Ticari işletmelerin süreci en az hasarla atlatması ve ayakta kalması için Odamız, ayni her türlü yardımlarda ve şehrin yeniden imarında alınacak ürünler için Manavgat’ta faaliyet gösteren olan işletmelerin tercih edilmesi için çağrı yapmıştır.

Gündoğmuş ve Akseki Kaymakamları’na Ziyaret

Orman yangınlarından etkilenen Akseki İlçesi’nin Kaymakamı Volkan Hülür’ü ve Gündoğmuş İlçesi’nin Kaymakamı Hamza Özbilgi’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.

MATSO’nun Talebi İle TAPDK Ücretlerinin Ödeme Süresi Uzatıldı

Odamızın talebi ile TAPDK ücretlerinin ödeme süresi,  2 Ağustos 2021 tarihinden, 31 Ağustos 2021 tarihine uzatılmıştır. Bu değişiklik Covid 19 Pandemisi’nden ve orman yangınlarından en fazla etkilenen bölgemizdeki üye işletmeleri ödemeler açısından olumlu etkilemiştir.

Budak’tan Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Odamızı ziyaret etmiştir. Görüşmede Manavgat’ta meydana gelen yangının yaralarını sarmak için değerlendirmelerde bulunulurken Budak, Başkanlığa seçilmemiz dolayısıyla da Bizleri kutlamıştır.

Erdoğan’dan ve Yeni’den Ziyaret

Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Abdullah Erdoğan; BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Cengiz, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Tolga Kılıç ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette Manavgat’ta meydana gelen orman yangınlarının yaralarını sarmak için yapılması gerekenler konuşulmuştur. Erdoğan ve beraberindekiler, Odamızın Merhum Başkanı Ahmet Boztaş için taziyelerini iletmiş, başkanlığa seçilmemizden dolayı daBizlere başarılar dilemiştir.

SGK’danMATSO’ya Teşekkür Ziyareti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Manavgat Şube Müdürü Ali Duru, Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette Ali Duru, OdamızınSGK’ya yapmış olduğu katkılar için SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz’in teşekkür mektubunu Bizlere takdim etmiştir.

İYİ Parti’nin Ziyareti

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran; İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, İYİ Parti Manavgat ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gürsel Aşık, İYİ Parti Antalya Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu Politikalar Başkanı İbrahim Celayiroğlu ve İYİ Parti İlçe Yönetimi ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette Manavgat’ta meydana gelen orman yangınları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak yaraları sarmak için yapılması gerekenler ele alınmıştır. İYİ Parti Heyeti, Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş için taziyelerini iletmiş,göreve gelmemizden ötürü de Bizleri kutlamıştır. Ziyaret için İYİ Parti Heyeti’ne teşekkür ettik.

TİCARET

Odamızda Aylık Yeni Kayıt

2020 yılı temmuz ayında odamıza 39,

2021 yılı temmuz ayında 20 yeni üye kayıt olmuştur.

Düşüş Oranı;

Yaklaşık % 49

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Odamızda Yeni Kayıt Ocak-Temmuz Döneminde;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 297,

 2021 yılı ocak-temmuz döneminde 300 yeni kayıt olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Odamızda Terkin Ocak-Temmuz Döneminde;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 67,

 2021 yılı ocak-temmuz döneminde 90

Artış Oranı;

Yaklaşık % 34,3

 

Terk Nedenleri

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 67:

54 Ticari Terk, 7 Merkez Nakli, 3 Esaf-Tacir Ayrımı, 3 Şirket Birleşmesi.

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 90:

60 Ticari Terk, 18 Merkez Nakli, 11 Esaf-Tacir Ayrımı, 1 Mahkeme Kararı.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Manavgat’ta Yeni Şirket Kuruluşu Ocak-Temmuz Döneminde;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 270,

 2021 yılı ocak-temmuz döneminde 279 yeni şirket kurulmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 3,3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antalya’da Yeni Şirket Kuruluşu Ocak-Temmuz Döneminde;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 2.342,

 2021 yılı ocak-temmuz döneminde 2.653 yeni şirket kurulmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 13,3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Manavgat’ın Şirket Kuruluşunda İl İçindeki Payı;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde  % 11,5,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde  % 10,5,

 

Manavgat’ın Şirket Kuruluşunda İllerle Kıyaslaması;

 

2020 yılı ocak-temmuz döneminde  53 ilden büyüktür.

2021 yılı ocak-temmuz döneminde  54 ilden büyüktür.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde Şirket Kuruluşu Açısından Manavgat’ın

Geride Bıraktığı Bazı İller: 

Aksaray 208, Çorum 183, Düzce 180, Osmaniye 162, Isparta 160, Erzurum 159, Uşak

152, Ağrı 90, Bitlis 88, Rize 79, Amasya 78, Hakkari 56, Karabük 51Çankırı 39,

Bartın 38, Gümüşhane 34, Bayburt 14.

 

TURİZM

Antalya’ya;

 

2019 yılı ocak-temmuz döneminde 344 bin 766 yerli turist, 

 

2019 yılı ocak-temmuz döneminde 7 milyon 849 bin 282 yabancı turist,

 

Toplamda 8 milyon 194 bin 048 gelmiştir.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 111 bin 331 yerli turist, 

 

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 648 bin 872 yabancı turist,

 

Toplamda 760 bin 203 gelmiştir.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 137 bin 385 yerli turist, 

 

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 3 milyon 258 bin 622 yabancı

 

 3 milyon 396 bin 007 turist gelmiştir.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2021 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi Gelenlerin Milliyetlerine Göre Dağılımı İlk 5

 

1-Rusya (% 34,61),

 

2-Ukrayna (%20,59),

 

3-Almanya (% 11,95),

 

4-Polonya (% 5,39) ve

 

5-Kazakistan (% 3,03) almıştır. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Turizm Geliri

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi:12 milyar 603 milyon dolar,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi:5 milyar 455 milyon dolar,

Düşüş Oranı: % 56,7

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

İHRACAT

Türkiye ihracatı;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 89 milyar 949 milyon 421 bin dolar,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 121 milyar 358 milyon 345 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 35

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antalya ihracatı;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 798 milyon 319 bin dolar,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 1 milyar 061 milyon 140 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 33

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Manavgat ihracatı;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 4 milyon 344 bin dolar,

 2021 yılı ocak-temmuz döneminde 5milyon 345 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 23,1 olmuştur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2021 yılı ocak-temmuz döneminde ülke bazında en fazla ihracat (Manavgat);

1-903 bin dolarla Almanya’ya,

2-728 bin dolarla Maldiv Adaları’na,

3-600 bin dolarla Suriye’ye olmuştur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2021 yılı ocak-temmuz döneminde en fazla ihracatı yapılan ürün grubu (Manavgat);

1-1 milyon 175 bin dolarla yaş meyve ve sebze,

2-895 bin dolarla maden ve metaller,

3-743 bin dolarla elektrik-elektronik olmuştur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İhracat yapan firma sayısı;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 31,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 34 olmuştur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONUT SATIŞI

Türkiye’de;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 854.126 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 660.595 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 22,7

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antalya’da;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 37.565 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 29.340 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 22

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Manavgat’ta;

2020 yılı ocak-temmuz döneminde 1.951 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 1.743 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 10,7

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

İNŞAAT

 

Manavgat’ta Yapı Ruhsatı;

 

2020 yılının ocak-temmuz döneminde 392 adet,

 

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 457 adet verilmiştir.

 

Artış Oranı;

 

Yaklaşık % 16,6

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Manavgat’ta İskan Ruhsatı;

 

2020 yılının ocak-temmuz döneminde 166 adet,

 

2021 yılı ocak-temmuz döneminde 246 adet verilmiştir.

 

Artış Oranı;

 

Yaklaşık % 48,2

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SGK Verileri

Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yeri Sayısı

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 8.301 iş yeri,

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 7.524 işyeri,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 9,4

--------------------------------

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 7.524 iş yeri,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 8.394 iş yeri,

Artış Oranı

Yaklaşık % 11,6

--------------------------------

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 8.301 iş yeri,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 8.394 iş yeri,

Artış Oranı

Yaklaşık % 1,1

 

Not: 2021 ocak-haziran döneminde Sigortalı işçi çalıştıran iş yeri sayısı 2019 yılının ocak-haziran döneminin Rakamını geçmiş durumda. İş yeri sayısı ile ilgili toparlanma söz konusu. Kalıcı ve yükselen bir grafik seyri devam ederse ekonomideki dar boğazı aşarız.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yerindeki Sigortalı Çalışan Sayısı

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 99.540 kişi,

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 60.332 kişi,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 39,4

--------------------------------

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 60.332 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 84.090 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 39,4

--------------------------------

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 99.540 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 84.090 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 15,5

 

Not: Sigortalı çalışan sayısı 2021 ocak-haziran dönemine, 2019 yılının ocak-haziran döneminin gerisinde. Rakamlar kentimizdeki istihdam sorununu ortaya koyuyor. Sigortalı işçi çalıştıran iş yeri sayısının aksine, istihdam verileri eksi yönde. İstihdamın desteklenmesi için devlet destek ve teşvikleri şart, istihdamdaki girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörüne Göre Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yeri Sayısı

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 1.062 kişi,

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 969 kişi,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 9,4

--------------------------------

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 969 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 1.038 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 11,6

--------------------------------

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 1.062 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 1.038 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 1,1

Not: Konaklama ve yiyecek sektöründe 2021 ocak-haziran dönemindeki rakamlar 2019 yılı ocak-haziran döneminin gerisinde, toparlanma süreci göstermektedir. Turizm sektörünün 2022 yılındaki performansı bu verilerin seyrini belirleyecektir. Covid 19 salgınının ülkemizdeki kış dönemindeki seyri, dünyadaki etkisi turizm sektörüne de önümüzdeki dönemde de yön gösterecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörüne Göre Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yerindeki Sigortalı Çalışan Sayısı

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 61.186 kişi,

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 26.900 kişi,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 56,1

--------------------------------

2020 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 26.900 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 44.762 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 66,4

--------------------------------

2019 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 61.186 kişi,

2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi 44.762 kişi,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 27

 

Not:Turizmde istihdam hala istenilen seviyede bulunmamaktadır. 2021 ocak-haziran dönemindeki rakamlar 2019 yılı ocak-haziran döneminin gerisindedir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

amlar 2019 yılı ocak-haziran döneminin gerisindedir

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2447, toplam 9352281 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net