ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

 

MATSO MECLİS TOPLANTISI

28 EYLÜL 2021

Yönetim Kurulu Başkanı

Seydi Tahsin GÜNGÖR

 

Sayın Meclis Başkanı, Sayın Divan Üyeleri,Sayın Meclis Üyeleri;

Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantımıza Hoşgeldiniz. Sizlere Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantımızdan bu yana geçen zaman dilimindeki çalışmalarımızdan kısaca bahsetmek istiyorum:

Karapınar Ticaret Borsası’ndan Ziyaret

Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy, beraberindeki heyetle Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette yangın felaketi nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulunan Başkan Ahmet Ulusoy ve beraberindeki heyet ile oda ve borsalar arası işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Yangın felaketi sırasında bölgemize yapmış oldukları yardımlar dolayısıyla Başkan Ulusoy nezdinde Karapınar Ticaret Borsası’na teşekkür ettik.

Ersoy’a Ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Antalya İl Müdürü Ömer Ersoy’u makamında ziyaret ettik. Görüşmede, Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’nin son durumuele alınmıştır.

Çarkıfelek Meyvesi Üreticisi Ergül’e Teşekkür

Çarkıfelek (Passiflora) meyvesi üretimi yapan Tugay Ergül, Odamızı ziyaret etmiştir. Bölgemizdeki tropikal meyve çeşitliliğine yaptığı katkılar nedeniyle Ergül’e teşekkür ettik, bol kazançlar diledik.

Kaymakam Demir’e ‘Hayırlı Olsun’ Ziyareti

Manavgat Kaymakamımız Sayın Abdülkadir Demir’i makamında ziyaret ettik. Ziyarette Manavgat’ın sorunları ve Manavgat’ın geleceği üzerine istişarelerde bulunduk, kentte göreve başlaması nedeniyle de hayırlı olsun dileklerimizi ilettik.

Kaymakam Demir’e OSB Hakkında Bilgi Verildi

Sanayi ve Teknoloji Antalya İl Müdürü Ömer Ersoy ile birlikte Manavgat Kaymakamımız Sayın Abdülkadir Demir’i makamında ziyaret ettik. Görüşmede, Manavgat Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili son durum gündem başlığı olmuştur.

Üyelerin Ziyaretleri

Odamız, ziyaretler kapsamında üyelerini de ağırlamıştır. Ziyaretlerin konu başlıklarını oda çalışmaları, markalaşma ve marka şehir, tarımda ürün çeşitlendirilmesi ve tropikal meyve üretimi oluşturmuştur.

BAGEV Toplantısı

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, online olarak gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, BAGEV Yönetim Kurulu Üyesi olarak iştirak ettim. Toplantıda, gündem maddelerinin yanı sıra Manavgat’ta yaşanan yangın felaketi sonrası yaraların sarılması konusunda yapılan çalışmalar da görüşülmüştür.

Yavuz ve Sayın’dan Ziyaret

İŞKUR Manavgat Şube Müdürü Yavuz Ayna ve Üyemiz Cemal Sayın Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette turizm sektörünün ekonomiye ve istihdama katkısı ile turizmde istihdamı sürekli hale getirecek projelere önem verilmesine vurgu yapılmıştır.

Yangından Zarar Gören Üyelerle Toplantı

Yangından zarar gören üye işletme sahipleri ile bir toplantı gerçekleştirdik. Tüm katılımcıların söz aldığı toplantıda talep ve sorunlar dinlenmiş, yapılabilecekler konusunda fikir alışverişi yapılmıştır.

Yangından zarar gören üyelerden alınan sorun ve talepler bir dosya haline getirerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başta olmak üzere ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.

Vali Yazıcı’ya Üye Sorunları Aktarıldı

Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret ettik. Ziyarette Güngör, yangından zarar gören üyelerden gelen talep ve çözüm önerileri başta olmak üzere Manavgat Organize Sanayi Bölgesi ve kent ekonomisi ilgili konuları Vali Yazıcı’ya arz ettik.

 

 

Ulucan’a Ziyaret

Yönetim Kurulu Üyelerimizle ile birlikte Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan’ı ziyaret ettik. Ziyarette, kentlerin ekonomisinde güvenliğin önemine değinilmiştir.

Eskişehir TO’nun Ziyareti

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler, Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette, odalar arası işbirliği başta olmak üzere Manavgat’ta meydana gelen Türkiye tarihinin en büyük yangını sonrası yaraların sarılması ile ilgili son durum ve birçok konu ele alınmıştır.

Yangının başladığı andan itibaren Manavgat’ın acısını paylaşmak amacıyla gösterdikleri çaba ve destek için Güler’e teşekkür ettik. Ziyaret sonunda Metin Güler, Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş için açılan taziye defterine duygularını yazmıştır.

Kuran Kursu Açılışı

Kasaplar Camii altında Hayırsever Ayşe-İbrahim Doğan tarafından faaliyete geçirilen Manavgat Müftülüğü 4-6 Yaş Kuran Kursu’nun açılış törenine katılarak hayırlı olmasını diledik.

Muhtarlardan Ziyaret

Kısalar Mahallesi Muhtarı İsmail Yardan ve Gültepe Mahallesi Muhtarı Mustafa Çınar,Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette, bölge ekonomisi ve yangın sonrası yaraların sarılması konuları ele alınmıştır.

Yalçınkaya’nın ve Eroğlu’nun Ziyareti

Antalya İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Manavgat İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette Yalçınkaya, kentte yaptıkları dini ve sosyal hizmet ile faaliyetler hakkında bilgiler vermiştir.

Yılmaz, Eserlerini İmzaladı

Yazar Ali Yılmaz,Odamızı ziyaret etmiştir.  Yılmaz, bize yayımlanan kitaplarını imzalayıp hediye etmiştir. Biz de Manavgat’ta geçen ve gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek yazdığı kitapları ile kentin tanımına katkı sağladığı için Yılmaz’a teşekkür ettik.

19 Eylül Gaziler Günü Töreni

Başkan Yardımcımız Şükrü Arslan, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katılmıştır.

Solkol’dan Ziyaret

Yeminli Mali Müşavir Mesut Solkol Odamızı ziyaret etmiş, Görüşmede Manavgat yangının ekonomi üzerinde oluşturduğu etkiler ve Manavgat’ın ekonomik sorunlarının çözümü konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur. Muhasebecilerin Odamızın çözüm ortağı olduğunu belirterek üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için mali müşavirlerle sık sık biraraya gelinmesi gerektiğini söyledik.

Antik Side Gastronomi ve Yatırımcılar Derneği’nin Ziyareti

Antik Side Gastronomi ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Bekir Turan, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Gökkaya, Hatice Sophie Duran ve Dernek Sekreteri Ali Başkır ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Kum, güneş ve tarih üçlüsünün yanı sıra gastronominin turizmdeki önemi ele alınırken turizmde kum, güneş ve kültür turizminin yanı sıra tanıtım ve gastronominin turistlerin ülke tercihlerinde çok etkili olduğunu söyledik.

Macaristan’da Düzenlenen Türk İş Forumu

Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Macaristan’da, Türk İş Forumu düzenlenmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nun da katıldığı foruma iştirak ettik. Forumda, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Özbekistan ve Türkiye’den iş insanları biraraya gelerek, işbirliği fırsatlarını değerlendirirken, Manavgat’ın ekonomik potansiyeli ile ilgili bilgiler vererek yabancı yatırımcıları, Manavgat’a yatırım yapmaya ve ekonomik iş birliği kurmaya davet ettik.

Manavgat Yangını Değerlendirme Toplantısı

 

Antalya Ticaret Borsası(ATB), Manavgat yangının tarım sektörüne etkilerinin konuşulduğu “Manavgat Yangını Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirdi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şükrü Arslan da katılmıştır. Video konferans sistemi ile yapılan toplantıda Başkan Yardımcımız Arslan, cumhuriyet tarihinin en büyük yangınında 30 yılda yanan toplam alandan daha büyük alanın yandığını söylemiş, yangında elektrik olmayınca su depolarından su çekilemediğini ve müdahale edilemediğini kaydetmiş, su depolarının yanına jeneratör konulmasını istemiştir.

Hürriyet’e Açıklamalar

Hürriyet Gazetesi Antalya Bölge Müdürü Salim Uzun, Hürriyet Akdeniz Muhabiri Ceren Deniz ile birlikte Odamızı ziyaret etmiştir. Ziyarette, Manavgat ekonomisini çeşitlendirmek için yapılan çalışmalar başta olmak üzere turizmin 12 aya yayılması, alternatif turizm, Manavgat Organize Sanayi Bölgesi, tarımda ürün çeşitlendirilmesi ve Manavgat Üniversitesi’nin kurulması gibi kenti ilgilendiren önemli konulara yönelik Odamızın faaliyetleri hakkında açıklamalar yaptık.

 

TİCARET

Odamızda Aylık Yeni Kayıt

2020 yılı ağustos ayında odamıza 32,

2021 yılı ağustos ayında 28 yeni üye kayıt olmuştur.

Düşüş Oranı;

Yaklaşık % 12,5

 

Odamızda Yeni Kayıt Ocak-Ağustos Döneminde;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 329,

 2021 yılı ocak-ağustos döneminde 328 yeni kayıt olmuştur.

Düşüş Oranı;

Yaklaşık % 0,3

Odamızda Terkin Ocak-Ağustos Döneminde;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 78,

 2021 yılı ocak-ağustos döneminde 108,

Artış Oranı;

Yaklaşık % 38,5

Terk Nedenleri

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 78:

61 Ticari Terk, 8 Merkez Nakli, 6 Esaf-Tacir Ayrımı, 3 Şirket Birleşmesi.

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 108:

66 Ticari Terk, 22 Merkez Nakli, 16 Esaf-Tacir Ayrımı, 2 Vefat, 1 Şirket Birleşmesi, 1 Mahkeme Kararı.

 

Manavgat’ta Yeni Şirket Kuruluşu Ocak-Ağustos Döneminde;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 300,

 2021 yılı ocak-ağustos döneminde 305 yeni şirket kurulmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 1,7

 

Antalya’da Yeni Şirket Kuruluşu Ocak-Ağustos Döneminde;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 2.791,

 2021 yılı ocak-ağustos döneminde 3.009 yeni şirket kurulmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 7,8

 

Manavgat’ın Şirket Kuruluşunda İl İçindeki Payı;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde  % 10,7,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde  % 10,1,

 

 

Manavgat’ın Şirket Kuruluşunda İllerle Kıyaslaması;

 

2020 yılı ocak-ağustos döneminde  52 ilden büyüktür.

2021 yılı ocak-ağustos döneminde  53 ilden büyüktür.

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Şirket Kuruluşu Açısından Manavgat’ın

Geride Bıraktığı Bazı İller: 

Afyon 267, Aksaray 234 Elazığ 222, Sivas 221, Çorum 211, Nevşehir 199, Isparta 184,

Osmaniye 176, Ordu 173, Erzurum 171, Kırklareli 150, Niğde 143, Bolu 102, Bilecik

100, Kırıkkale 70.

 

 

TURİZM

Antalya’ya;

 

2019 yılı ocak-ağustos döneminde 437 bin 820 yerli turist, 

 

2019 yılı ocak-ağustos döneminde 10 milyon 328 bin 501 yabancı turist,

 

Toplamda 10 milyon 766 bin 321 gelmiştir.

 

 

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 137 bin 123 yerli turist, 

 

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 1 milyon 421 bin 605 yabancı turist,

 

Toplamda 1 milyon 558 bin 728 gelmiştir.

 

 

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 203 bin 563 yerli turist, 

 

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 5 milyon 82 bin 022 yabancı

 

5 milyon 285 bin 585 turist gelmiştir.

 

 

Turist Sayısı % Değişimi;

 

*2019 yılı ocak-ağustos dönemine göre, 2020 yılı ocak-ağustos döneminde düşüş

 

Yaklaşık % 85,5’tir.

 

 

*2020 yılı ocak-ağustos dönemine göre, 2021 yılı ocak-ağustos döneminde artış

 

Yaklaşık % 239,1’dir.

 

 

*2019 yılı ocak-ağustos dönemine göre, 2021 yılı ocak-ağustos döneminde düşüş

 

Yaklaşık % 51’dir.

 

 

 

2021 Yılı Ocak-Ağustos Dönemi Gelenlerin Milliyetlerine Göre Dağılımı İlk 5

 

1-Rusya (% 37,07),

 

2-Ukrayna (%17,60),

 

3-Almanya (% 12,96),

 

4-Polonya (% 5,30) ve

 

5-Kazakistan (% 2,93) almıştır. 

 

 

ANTALYA’YA; ANTALYA VE GAZİPAŞA HAVAALANI YOLUYLA GÜNLÜK GELEN TURİST SAYISI

 

2019 yılı 26 Eylül itibariyle 12 milyon 658 bin 181 turist,

 

2020 yılı 26 Eylül itibariyle 2 Milyon 443 bin 314 turist gelmiştir.

 

Düşüş Oranı;

 

Yaklaşık % 80,7

 

 

2019 yılı 26 Eylül itibariyle 12 milyon 658 bin 181 turist,

 

2021 yılı 26 Eylül itibariyle 6 milyon 808 bin 442 turist,

 

 

 

 

Düşüş Oranı;

 

Yaklaşık % 46,2

 

 

2020 yılı 26 Eylül itibariyle 2 Milyon 443 bin 314 turist gelmiştir.

 

2021 yılı 26 Eylül itibariyle 6 milyon 808 bin 442 turist,

 

Artış Oranı;

 

Yaklaşık % 178,7

 

 

İHRACAT

Türkiye ihracatı;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 102 milyar 405 milyon 874 bin dolar,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 140 milyar 237 milyon 276 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 37

 

Antalya ihracatı;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 901 milyon 264 bin dolar,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 1 milyar 197 milyon 316 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 33

 

Manavgat ihracatı;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 4 milyon 650 bin dolar,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 6 milyon 116 bin dolar olmuştur.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 32 olmuştur.

 

 

 

2021 yılı ocak-ağustos döneminde ülke bazında en fazla ihracat (Manavgat);

1-1 milyon26 bin dolarla Almanya’ya,

2-800 bin dolarla Maldiv Adaları’na,

3-692 bin dolarla Suriye’ye olmuştur.

 

2021 yılı ocak-ağustos döneminde en fazla ihracatı yapılan ürün grubu (Manavgat);

1-1 milyon 326 bin dolarla yaş meyve ve sebze,

2-1 milyon86 bin dolarla maden ve metaller,

3-871 bin dolarla elektrik-elektronik olmuştur.

 

İhracat yapan firma sayısı (Manavgat);

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 33,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 40 olmuştur.

 

İhracat yapılan ülke sayısı (Manavgat);

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 41,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 40 olmuştur.

 

SGK VERİLERİ

Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yeri Sayısı

2019 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 8.458 iş yeri,

2020 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 7.727 iş yeri,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 8,6

 

 

2020 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 7.727 iş yeri,

2021 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 8.903 iş yeri,

Artış Oranı

Yaklaşık % 15,2

 

2019 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 8.458 iş yeri,

2021 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 8.903 iş yeri,

Artış Oranı

Yaklaşık % 5,3

 

Not: Sigortalı işçi çalıştıran işyeri sayısı açısından pandemi öncesi dönemi geçmiş bulunmaktayız.

 

Sigortalı İşçi Çalıştıran İş Yerindeki Sigortalı Çalışan Sayısı

2019 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 101.061 kişi,

2020 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 63.996 kişi,

Düşüş Oranı

Yaklaşık % 36,7

 

2020 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 63.996 kişi,

2021 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 101.327 kişi,

Artış Oranı

 

2020 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 101.061 kişi,

2021 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi 101.327 kişi,

Artış Oranı

Yaklaşık % 0,3

 

Not: Sigortalı işçi çalıştıran işyerlerindeki sigortalı çalışsan sayısı da pandemi öncesi dönemi geçmiş bulunmakta

 

KONUT SATIŞI

Türkiye’de;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 1.024.534 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 801.995 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 21,7

 

Antalya’da;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 43.615 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 34.827 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 20,1

 

Manavgat’ta;

2020 yılı ocak-ağustos döneminde 2.263 adet konut satışı,

2021 yılı ocak-ağustos döneminde 2.033 adet konut satışı gerçekleşmiştir.

Düşüş Oranı; % 10,2

 

 

 

ODA FAALİYETLERİ

Toplam;

2019 yılı ocak-ağustos dönemi 92,

2020 yılı ocak-ağustos dönemi 103 faaliyet gerçekleşmiştir.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 12

 

Toplam;

2020 yılı ocak-ağustos dönemi 103,

2021 yılı ocak-ağustos dönemi 160 faaliyet gerçekleşmiştir.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 55,3

Toplam;

2019 yılı ocak-ağustos dönemi 92,

2021 yılı ocak-ağustos dönemi 160 faaliyet gerçekleşmiştir.

Artış Oranı;

Yaklaşık % 74

2021 yılı ocak-ağustos dönemi 160 faaliyetin dağılımı;

Üyelerin ve Manavgat Ekonomisinin sorunlarının çözümü için yapılan ziyaretler 105,

Sosyo-ekonomik toplantı 25,

Sorunların çözümüne yönelik talep girişimleri 13,

Fuar-tanıtım 12,

Sosyo-ekonomik araştırma 3,

Eğitim 2 şeklindedir.

 

2021 yılı ocak-ağustos dönemi 160 faaliyetin % dağılımı;

Üyelerin ve Manavgat Ekonomisinin sorunlarının çözümü için yapılan protokol ziyaretler yaklaşık % 65,6,

Sosyo-ekonomik toplantı yaklaşık % 15,6,

Sorunların çözümüne yönelik talep girişimleri yaklaşık % 8,1,

Fuar-tanıtım yaklaşık % 7,5,

Sosyo-ekonomik araştırma yaklaşık % 1,9,

Eğitim yaklaşık % 1,3 şeklindedir.

-

Ortalama günlük faaliyet;

2019 yılı ocak-ağustos dönemi yaklaşık 3,9 güne 1,

2020 yılı ocak-ağustos dönemi yaklaşık 3,5 güne 1,

2021 yılı ocak-ağustos dönemi  yaklaşık 2,3 güne 1 faaliyet düşmektedir.

Rakamlar, MATSO’nunCovid 19, Başkanımız Ahmet Boztaş’ın vefatı ve ardından orman yangınlarının neden olduğu üzüntülere ve olumsuzluklara rağmen faaliyetlerini olanca hızıyla sürdürdüğünü göstermektedir.

Başkanımız Ahmet Boztaş’ın hizmetleri, onun bize bıraktığı emanet en iyi şekilde tüm oda organlarımızca ve personelimizce devam ettirilmektedir.

MATSO Ailesi işinin başında, birlik ve beraberlik içindedir.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2567, toplam 9352401 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net