ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ile birlikte Manavgat’ta yaşanan yangın felaketinin yaralarını sarmak ve yaşanan sıkıntıları dinlemek amacıyla Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’yu ziyaret etti. Ziyarette TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır,  Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, Kumluca Ticaret Borsası (KUTBO) Başkanı Fatih Durdaş ‘da yer aldı.  Hisarcıklıoğlu’nun MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Yönetim Kurulu, Meclis üyeleri ve komite üyeleri tarafından karşılandı. Daha Sonra MATSO Ahmet Boztaş Meclis Toplantı Salonunda yangın felaketi ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

10 GÜN SÜREN YANGIN ACI BİR TABLO OLUŞTURDU

Toplantıda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat’ta yangının 28 Temmuz 2021 tarihinde  4 ayrı noktada başladığını  belirterek  10 gün süren yangının acı bir tablo oluşturduğunu  ve Manavgat’ta çok sayıda Mahallede büyük hasarlar bıraktığını söyledi.

Bölgede meydana gelen yangınlarda 7 kişinin hayatını kaybettiğine değinen “Güngör,  60 bin hektarlık alan zarar gördü. Bazı mahalleler bu afetle adeta yok oldu. Çok sayıda üyemiz ve halkımıza ait işyeri çok büyük zararlar gördü. Küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere kanatlı hayvan ve arı telef oldu. İlçemizde maddi ve manevi zararlara neden olmuş, yangın felaketi pandeminin de henüz tam olarak bitmediği bir süreçte acılarımızın ve üzüntülerimizin alevlenmesine sebebiyet vermiştir. Ülkemiz, bu büyük yangınla tek yürek olarak mücadele vermiştir. Bu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan ve destek olan başta Sizler olmak üzere Birliğimize, Oda/Borsa Başkanlarımıza Şahsım, Odamız ve Manavgat İş Dünyası adına teşekkür ediyorum” dedi.

MATSO OLARAK KRİZ MASASI OLUŞTURDUK

Yangının çıkmasının ardından MATSO olarak hemen kriz masası oluşturduklarını kaydeden Güngör,  “yangın bölgeleri ve yangından zarar gören üyelerimiz ve vatandaşlarımızı ziyaret ederek yaralarını hafifletmeye çalışıyoruz”. 

BAŞLATILAN KAMPANYAYA 100 BİN TL DESTEK SAĞLADIK

“MATSO olarak yangında lojistik destek sağladık ve üyelerimizle kesintisiz iletişim kurarak üyelerimizin de lojistik destekte bulunmasına öncülük ettik. Antalya Valiliğimizce başlatılan kampanyaya 100 bin TL destekte bulunduk” dedi.

BAŞKAN GÜNGÖR, TALEPLERİ İÇEREN DOSYA SUNDU

Yangından zarar görenlerin ayni ve nakdi desteğe ihtiyacı olduğunu aktaran Güngör,  sahadan aldıkları talepleri dosya haline getirdiklerini söyledi.  Bu zorlu süreci milletin dayanışma ve yardımlaşma gücüyle aşacağını ifade eden Güngör,  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na destek ve duyarlılıklarından teşekkür ederek hazırlamış oldukları talepleri içeren dosyayı sundu.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK FELAKETİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise çıkan yangınların Türkiye tarihinin en büyük felaketi olduğunu belirterek büyük bir travma yarattığını ve binlerce futbol sahası büyüklüğündeki yerlerin, evlerin, anıların işlerinin yok olduğunu söyledi.

TÜRKİYE TEK YUMRUK OLDU

Yangın sürecinde tüm Türkiye'nin tek yumruk olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Allah böyle günlerle bizi sınamasın. Ama bu birliktelik devam etsin. Yangın boyunca başta devlerimiz, İtfaiye teşkilatımız, belediye, orman teşkilatımız ve canla başla çalışan gönüllü kardeşlerimiz ve vatandaş kim elinden ne geliyorsa çalıştı.  Yaralar sarılacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

BAŞKAN GÜNGÖR, KATKI KOYMAK VE YARALARI HAFİFLETMEK İÇİ YOĞUN ÇABA GÖSTERİYOR

Yangından zarar görenlere sahada katkı koymak ve yaraları hafifletmek için MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör ve Bölge Oda ve Borsa başkanlarının  yoğun bir şekilde çalıştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör kardeşim  ve bölgede bulunan diğer Oda ve Borsa başkanlarımızın  çalıştıklarına ben şahidim ve kendilerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.  365 oda ve borsa başkanlarımız yardım yapabilmek için canla başla çalışıyor. Ne eksik var deniyorsa herkes elinden ne gelirse hemen gönderiyorlar. Tüm Oda ve Borsa başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KAMPANYA BAŞLATTIK

365 oda ve borsaya destek olmaları çağrısında bulunarak başlattıkları nakdi yardım kampanyasında bir günde 15,5 milyon TL toplandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Ben camiamla gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha böyle sıkıntıları yaşatmasın. Bakanlıklardan gerekli izinleri alarak resmi yardım kampanyası başlattık. Bakınız daha bir gün oldu. Şu anda Türkiye'deki oda ve borsalarımızdan gelen nakdi yardım 15,5 milyon TL olmuş. İsteyen fidan dikecek, isteyen nakdi bağışta bulunacak. İsteyen ihtiyaçlar neyse, imkanlar neyse bunun karşılanması noktasında koca bir listem var. Züccaciye Meclisi yanan evlerin tüm tabak, çanak, bıçağını vermeyi öneriyor. Mobilya Sektörü Meclisimiz 'mobilyalarını biz verelim' diyor. Müthiş bir dayanışma. Böyle dayanışmaları depremde de görüyorduk. Müthiş. Türkiye'nin 81 vilayetinde bu dayanışma var. Hepsinin de yüreği sizlerle atıyor."

 

Hisarcıklıoğlu, "Ben sizlerin görüş ve önerilerini almak üzere geldim. Sizlerden alacağım görüş ve önerileri başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlara bizzat ileteceğim. Bu ülke çapında kampanyaya katkı vermek isteyenler ilk günden itibaren başladılar. Bir koordinasyon merkezi altında şu anda kimin neye ihtiyacı varsa bize müracaat ediyor, arkadaşlarımızı Türkiye çapında yönlendiriyoruz" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu MATSO Meclis Salonu’na Ahmet Boztaş ismi verilmesinden dolayı MATSO Meclisine teşekkür ederek gurur duyduğunu söyledi. 

Daha sonra MATSO Meclis üyeleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na taleplerini iletmesi ile ziyaret sona erdi.

 
Bu haber 217 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3526, toplam 9019729 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net