ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında düzenlenen TOBB Oda/Borsa müşterek istişare toplantısında piyasalarda istikrarsızlık yaratan enflasyon ve enflasyonun ekonomik verilere olan etkisi hakkında istişarelerde bulunuldu. Oda/ Borsa başkanları kendi bölgelerinde oluşan ekonomik sıkıntıları ve 2022 yılı içerisinde oluşabilecek ekonomik risklerle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör “ Oda/Borsa Müşterek istişare toplantısında bölgemiz de yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı oluşan taleplerimizi TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na bir rapor haline getirerek ilettik. Sektör temsilcileri ile yaptığımız ortak çalışmalar neticesinde rapor haline getirdiğimiz taleplerimiz;

                                                       TALEPLERİMİZ

1-Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm firma ve işletmelerin sicillerine bakılmaksızın finansa erişimin kolaylaştırılarak ödemesiz dönemlerin ve kredi vadelerinin uzun olduğu kredi desteklerinin sağlanması, firma ve işletmelerin mevcut kredi borçlarının 2023 yılına ertelenmesi.

2-KGF kredileri kapsamında İhracat Destek Paketinden kullandırılan kredilerden hizmet ihracatı yapan işletmeler için kredi kefalet limitlerinin yükseltilmesi.

3-Bankalara gönderilen KGF limitlerinin çok düşük olmasından dolayı bölgemize özel daha yüksek limitlerin açılması.

4-Firma ve işletmelerin vergi ve SGK prim ödemeleri vb. kamuya olan borçlarının yapılandırılarak ilk taksit ödemelerinin 2023 yılına ertelenmesi.

5-Rusya’dan gelen turistlerin Türkiye’de kredi kartlarını kullanmalarının sağlanması.

6-Turizm tesislerinin Rusya’daki firmalardan olan alacaklarının tahsilâtında yaşanan zorlukların giderilmesi.

7-Seyahat acentelerinin devlet desteklerinden yararlandırılması ve ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik desteklerin sağlanması” şeklinde oluştu dedi.

HİSARCIKLIOĞLU RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA GELİŞMELER UMUT VERİCİ

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Dünya piyasalarında dalgalanma yaratan ve bütün ekonomik dengeleri olumsuz etkileyen Ukrayna-Rusya savaşında olumlu gelişmeler var. Türkiye Cumhuriyeti devletinin izlediği tarafsızlık politikası ve savaşı bitirmeye yönelik yaptığı diplomatik hamlelerin sonucunda hem Ukrayna hem de Rusya olabilecek bir barış antlaşmasında Türkiye’yi garantör ülke olarak görmek istiyorlar. Aynı zamanda Rusya ya uygulanan yaptırımların ülkemiz tarafından uygulanmaması Rusya ile Türkiye arasındaki ticari potansiyeli pozitif etkileyecek gibi görünüyor. Umudumuz savaşın biran önce bitmesi ve dünya piyasalarındaki ekonomik göstergelerin normale dönmesidir” dedi.

ATA’YI ZİYARET ETTİK

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör TOBB oda/ Borsa müşterek istişare toplantısı için gittiği Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etti. Başkan Güngör “ Anıtkabir’e her uğradığımızda Atatürk’ü her ziyaret ettiğimizde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda yaşanan zorlukları ve aşılan engelleri daha iyi anlıyoruz. Her ziyarette Atatürk’e olan hayranlığımız bir kat daha artıyor. Kendi hayatımızda karşılaştığımız zorluklarla baş etme noktasında da iyi bir motivasyon oluyor. Hayata karşı direncimiz artıyor. Bu nedenle her Türk çocuğu en az bir kez Anıtkabir’i görmelidir. Hatırası önünde saygıyla eğilirken Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun diyorum” dedi.

 
Bu haber 471 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3573, toplam 9715446 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net