ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MATSO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Müşterek Komite Toplantısı ile birlikte gerçekleştirildi.

Ahmet Boztaş Meclis Solunda gerçekleşen toplantıda Oda çalışmaları hakkında, meclis ve komite üyelerine bilgi veren MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör,  ekonomik ve istatistikî verilere de değindi.

MANAVGAT’TA KONAKLAMA TESİSLERİNİN DOLULUK ORANI

Güngör, Manavgat sınırları içerisinde yer alan otellerde günlük konaklama sayısının 260 bin civarında olduğunu belirterek Eylül ayının son günlerine gelinmesine rağmen salgın döneminde bu doluluk oranının iyi olduğunu söyledi.

MATSO OLARAK TÜM TURİZM FAURLARINA KATILIM SAĞLAYACAĞIZ

MATSO olarak Manavgat-Side turizm destinasyonu tanıtarak  gelen turist sayılarının artmasına katkı sağlamak  ve ekonomiyi güçlendirmek amacıyla yoğun çaba gösterdiklerini belirten Başkan Güngör, İTB Berlin Turizm Fuarı ve Mitt Moskova Turizm Fuarı başta olmak üzere Turizm Bakanlığının katıldığı tüm fuarlara stant açacaklarını söyledi.

ANTALYA VE MANAVGAT TURİZM VERİLERİ

Antalya’ya; 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde yerli ve yabancı 10 milyon 766 bin 321 geldiğini kaydeden Başkan Güngör,  2020 yılının aynı döneminde salgın nedeniyle bu rakamların çok düştüğünü belirterek şehre 1 milyon 558 bin 728 geldiğini ifade etti.

Manavgat’a ise 2019 yılında yaklaşık 3.5 milyon turistin geldiğini ifade eden Başkan Güngör, 2020 yılında ise salgın nedeniyle düşüş yaşandığını ve bu rakamın yaklaşık 500 bin olarak gerçekleştiğini kaydetti.

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2019 yılı rakamlarına ulaşamasa bile turist sayınsının bir nebzede olsa yükseldiğini anlatan Başkan Güngör,  yılbaşından Ağustos ayı sonuna kadar Antalya’ya 5 milyon 285 bin 585 turistin geldiğini söyledi. Manavgat’ta ise yılbaşından Ağustos ayı sonuna kadar yaklaşık 1 milyon 750 bin turistin konakladığını bu rakamın 2019 yılında kente gelen turist sayısının yarısı olduğunu vurguladı.

Eylül ayı sonu itibari ile rakamlar arttı

2021 yılbaşından Eylül Ayı sonuna kadar Antalya’ya gelen turist sayının 7 milyona yaklaştığını belirten Güngör, Manavgat’a gelen turist sayının ise 2 milyon 300 bin civarında olduğunu kaydetti.

2019 YILINA GÖRE 2021 YILINDA YÜZDE 50 DÜŞÜŞ

Güngör, “2019 yılı Ocak-Ağustos dönemine göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde düşüş yaklaşık yüzde 85,5’tir. 2020 yılı Ocak-Ağustos dönemine göre, 2021 yılı Ocak-Ağustos dönemindeki artış ise yaklaşık yüzde 239,1 olarak gerçekleşti. 2019 ve 2021 Ocak- Ağustos aylarını kıyasladığımızda düşüş yaklaşık yüzde 51 oranındadır” dedi.

MANAVGAT’TA 53 İLDEN DAHA FAZLA ŞİRKET KURULDU

Manavgat’ta 2020 yılında 300 yeni şirketin kurulduğunu anlatan Başkan Güngör, 2021 yılında 305 yeni şirket kuruluşu gerçekleştiğini ve geçtiğimiz yıla göre şirket kuruluşunda yaklaşık yüzde 1,7 artış olduğunu söyledi. Başkan Güngör, “Manavgat’ta 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde 52 ilden daha fazla, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise 53 ilden daha fazla şirket kuruluşu gerçekleşmiştir” dedi.

YÖREX’TE ŞEHRİMİZİN YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ TANITACAĞIZ

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 11. Yöresel Ürünler Fuarı'nın 20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Anfaş Fuar Merkezinde gerçekleşeceğini belirterek Manavgat’ın yöresel ürünlerini fuarda tanıtacaklarını söyledi. Yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla düzenlenen fuarın Antalya Ticaret Borsası (ATB)öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'un desteğiyle gerçekleştiğini kaydeden Güngör, doğusundan batısına kuzeyinden güneyine Anadolu'nun bütün şehirlerini, renklerini yöresel değerleriyle birlikte Antalya'da buluşturacak fuar için MATSO Yönetimi olarak hazırlık çalışmalarını tamamladıklarını belirti.

COĞRAFİ İŞARETLİ MANAVGAT ALTIN SUSAMI’DA FUARDA TANITILACAK

Bu yıl coğrafi işaret aldıkları Manavgat Altın Susamı’nın da her zaman olduğu gibi fuarda tanıtılacağını kaydeden Güngör, “Görsel olarak çok güzel hazırladığımız MATSO standımızda çok sayıda Manavgat’ın yöresel ürününü tanıtacağız. Yöresel ürünlerimizin tanıtımı için tür fuarların önemli olduğunu düşünüyoruz. Fuara tüm Manavgat halkımızı davet ediyoruz” dedi.

Müşterek Komite Toplantısında söz alan 16. Meslek Komitesi Fehmi İncidiş, turizm ve konaklama sektörüne değinerek turizm fuarlarının tanıtımlarının önemli olduğu söyledi.

MATSO yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güneş ise yönetim olarak turizm bakanlığının katıldığı tüm fuarlarda Manavgat-Side turizm destinasyonun tanıtmak amacıyla katılım sağlayacaklarını söyledi. Güneş, turizmcinin mutlaka ihracatçı sayılması gerektiğini söyledi.

MATSO Meclis Üyesi Mustafa Yazan ise gıda üreticilerin giderler konusunda zorluklar yaşadığı belirterek Manavgat’a mutlaka doğalgazın gelmesi gerektiğini gıda üreticilerine yönelik su ücretlerinde düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

 
Bu haber 68 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3403, toplam 9159561 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net