ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Susamı,  “Manavgat Altın Susamı’ olarak Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret aldı. MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ile birlikte Manavgat Altın Susamı’nın coğrafi işaretle tescillenmesi nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

MATSO binasında gerçekleşen toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, meclis üyeleri ve 2. Meslek (Tarım ve Gıda) komitesi üyeleri ile basın mensupları katıldı.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Güngör, Osmanlı döneminde saray mutfağında kullanılan ve 500 yıl geçmişi olan Manavgat Altın Susamı’na coğrafi işaret almak amacıyla yaptıkları müracaatın Türk Patent Enstitüsü’nce olumlu sonuçlandığını belirterek MATSO ailesi olarak bu yolculuğun sonunda hedefe ulaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Manavgat adına tescil için ilk çalışmanın, merhum Ahmet Boztaş döneminde yapıldığını dile getiren Güngör, 709 numara ile ‘Manavgat Altın Susamı’nın tescillendiğini kaydetti.

MATSO MANAVGAT’IN MARKA DEĞERİ VE EKONOMİSİ İÇİN ÇALIŞIYOR

MATSO’nun, Manavgat’ın marka değerinin yükselmesi ve ekonomide ürettiği katma değerin artması için kurulduğu günden beri var gücü ile çalıştığını anlatan Başkan Güngör,  ilk günkü heyecanla Manavgat’ı her anlamda bir dünya markası yapmak için durmadan,  dinlenmeden çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

MANAVGAT’IMIZDA GELİŞMESİNE KATKI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Güngör, “Manavgat ekonomisinin daha çok büyümesi ve ülke ekonomisine ürettiği katma değerin daha çok artması için turizmin yanı sıra tarımın da çağın gereklerine uygun yapılması için çaba sarf ediyoruz. Modern tarımın Manavgat’ımızda gelişmesine katkı yapmaya çalışıyoruz. Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ın Manavgat’ı modern tarımla tanıştırmak için verdiği emek her zaman bizlere örnek olmuştur. Örnek olmaya da devam edecektir. Başkanımızı rahmetle anıyoruz. Modern tarımla birlikte geleneksel tarımın inovasyonu, yeniden şekillenen dünya düzeninde rakiplerle mücadele edilebilmesi için olmazsa olmaz koşullardandır.” dedi.

MANAVGAT ALTIN SUSAMI’NIN AROMASI VE YAĞ ORANI YÜKSEK

2014 yılında Manavgat Ziraat Odası’nın Manavgat Altın Susamının tescili için kendi alanında çalışma yaparak sürece katkı sağladığını ifade eden Güngör, Ziraat Odasına ve Başkan Rasim Metin'e katkılarından dolayı teşekkür etti. Manavgat Altın Susamı’nın, aroması ve yağı ile diğer susamlardan farklı olduğunu kaydeden Başkan Güngör, “Manavgat’ın mikro klima özelliğinden ve toprağının verimliliğinden kaynaklı Manavgat Altın Susamının hem aroması hem de yağ oranı daha yüksektir. Diğer susamların yağ oranı yüzde 40 civarında iken Manavgat'ta yetişen susamın yağ oranı yüzde 60 seviyelerinde olduğu BATEM tarafından yapılan bilimsel analizlerle de kanıtlanmıştır” diye konuştu.

SARAY MUTFAĞINI SÜSLÜYORDU

Manavgat "Altın Susamı"nın 15'inci yüzyılda Osmanlı Saray mutfağında kullanıldığının altını çizen Güngör, Osmanlı döneminde saray mutfağında susamdan yapılan tatlı ve tahinin Manavgat'tan gittiğine dair Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behcet Karaca’nın doçentlik tezinde bilgiler yer almaktadır.

SUSAM ÜRETİCİLERİNE DESTEK SAĞLANMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ

Önümüzdeki yıllarda, başta susam/tahin üreticilerimiz olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte yapacağımız planlama ve projelendirme ile son yıllarda azalan susam ekimini artırmak için çaba göstereceğiz. Susam üreticilerine destek sağlanması için girişimlerde bulunacağız. Bu vesileyle, Manavgat Altın Susamı için aldığımız Coğrafi İşaretin kentimize ve üreticilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Coğrafi işaretin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÜRETİMİN 5’TE 1’İ MANAVGAT’TAN

Güngör, Türkiye’de susam ekili 257 bin dekarda 19 bin ton civarında hasat gerçekleştirildiğini belirtti. Antalya’da yaklaşık 54 bin dekar alana ekilen susamdan yaklaşık 4 bin 500 ton civarında hasat edildiğine değinen Güngör, “Manavgat’ta 45 bin dekar alandan 3 bin 800  ton susam elde edilmektedir. Türkiye’de üretilen susamın yaklaşık beşte biri Manavgat’tan karşılanmaktadır” dedi.

 

RASİM METİN; “MANAVGAT ALTIN SUSAMI’NIN DİĞER BÖLGELERDE YETİŞEN SUSAMDAN FARKI”

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ise kilogramı 8 9 liradan satılan susam fiyatının geçen sene 16 17 liraya yükseldiğini belirterek bu yıl, fiyatı revize ettirmeyi düşündüklerini kaydetti. Metin, Manavgat Altın Susamı’nın diğer bölgelerde yetişen susamdan farkı nedeniyle coğrafi işaret almaya hak kazandığından bahsetti. Metin, “İlçeye has özelliği olan bir ürünümüzdür, diğer yerlerde Muğla’da, Mersin tarafında da yetişir ama Manavgat susamının artısı var. Onun için coğrafi işaret aldı. Ziraat Odası olarak biz üretim olarak, MATSO ise ticaret ve ekonomiye kazandırılması boyutunda Manavgat Altın Susamı’na hak ettiği değere ulaştıracağız” diye konuştu.

MANAVGAT'IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 20 24 Ekim’de Antalya ANFAŞ’ta gerçekleştirilecek 11. Yöresel Ürünler Fuarı’nda, Manavgat’ı Manavgat Altın Susamı, portakal, nar, zeytin, defne, karpuz, keçiboynuzu, muz, ejder meyvesi, avokado, mango, papaya ve pasiflora olmak üzere toplam 13 ürünle tanıtacaklarını söyledi. Güngör, “Fuar hazırlığımızı tamamladık. Görsel olarak çok güzel bir stant hazırladık. Manavgat’ın çok sayıda yöresel ürününün yanında bu yıl coğrafi işaret aldığımız Manavgat Altın Susamı’nı da her zaman olduğu gibi tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

 
Bu haber 114 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 2575, toplam 9352409 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net