ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), online çilek yetiştiriciliği semineri düzenledi. Doç. Dr. Nafiye Adak ’ın konuşmacı olduğu çilek yetiştiriciliği semineri açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın, çilek yetiştiriciliği yatırımı yapılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

 

MANAVGAT’TA TARIM YATIRIM YAPILABİLİR SEKTÖR OLDU

Başkan Boztaş, kent ekonomisinin çeşitlenmesi için çaba gösterdiklerini belirterek, kent ekonomisin çeşitlenmesine adına en önemli sektörlerden birisinin de tarım olduğunu söyledi. Manavgat’ta yatırım yapılabilir sektör olan tarımda ürün çeşitlendirilmesinin önemine vurgu yapan Başkan Boztaş, tarımda ürün çeşitlendirmesi adına çilek yetiştiriciliğinin önemine işaret etti.

 

MANAVGAT’TA SON 5 YILDA TARIMDA CİDDİ BİR YATIRIM GERÇEKLEŞTİ

Manavgat’ta son 5 yılda tarımın aile çiftçiliğinden yatırım yapılabilen bir sektör haline geldiğini kaydeden Başkan Boztaş, “MATSO’nun muz yetiştiriciliğine yönelik yapmış olduğu çalışmalar ve hükümetin vermiş olduğu sübvanse edilmiş destekler ve gümrük vergileri ile çok önemli bir muz yatırımcılığı gerçekleşti.  2014 yılında 21 dönüm olan muz yatırımlarının 2020 yılı sonu itibari ile 15 bin dönümü geçti. Artık ürün çeşitlenmesinin olması gerekiyor.

 

ÜRÜN PLANLANMASININ YAPILMASI GEREKİYOR

Örün yığılması yaşanmaması için tarımda ürün planlanmasının yapılması gerektiğini her platformda söylüyorum. Hatta bu konuyu bakanlığımıza ilettim ve bakanlığımıza da yazılar yazdık. Biz MATSO olarak ürünün çeşitlenmesi raporlar  hazırladık. Ürün yığılmasının önüne geçmek, risklerimizin azalması amacıyla üyelerimize muzun ardından ejder meyvesi ve avokadoya yatırım yapmaya yönlendirdik yönlendiriyoruz. Bu konuda raporlar hazırlardık.

 

ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ RAPORU HAZIRLIYORUZ

Şimdi de inşallah çilek yetiriciliği raporumuzu hazırlayacağız. Buradaki amacımız yatırımcılarımızı muzun, ejder meyvesi ve avokadonun yanı sıra çilek yetişirciliğine yatırım yapabileceklerine yönelik işaret fişeği göndermek amacıyla böyle bir seminer düzenledik. Manavgat’ta çilek yatırımını çoğaltmak ürün çeşitlenmesi ile tarım yatırımlarında risklerimizin azalmasını istiyoruz. Katılımlarından dolayı Doc. Dr. Sayın Nafiye Adak hocamıza kurumum, katılımcılarımız ve tarım yatırımcılarımız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

ONLİNE SEMİNERE YOĞUN KATILIM OLDU

Konuşmanın ardından Akdeniz Üniversitesinden Doç. Dr. Nafiye Adak Video konferans yöntemi ile gerçeklene ve MATSO’nun sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanan “Çilek yetiştiriciliği” seminerini sunumla gerçekleştirdi. Adak sunumunda Manavgat’ta çilek üretim projeksiyonu, iç ve dış pazarda çilek olmak üzere çilek tarımında Manavgat’ın potansiyeli,  iklim ve toprak istekleri, üretim planlaması, kalitatif ve kantitatif özellikler (verim), yatırım ve işletme maliyetleri gibi konularda bilgiler verdi. Yaklaşık bir buçuk saat sürün online seminerin sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

 
Bu haber 231 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3361, toplam 8236192 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net