ˮÜYESİ MUTLU BİR ODA EKONOMİSİ GÜÇLÜ BİR MANAVGATˮ

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MATSO) Olağan Meclis Toplantısı, Müşterek Komite Toplantısı ile birlikte gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Meclis ve Komite üyelerinin söz altığı toplantıda MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Oda çalışmaları ve ekonomik veriler hakkında bilgiler verdi. Toplantıda tarihi Selçuklu yolu projesi kapsamında hazırlatılan tanıtım videosu izlendi.

 

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI BÖLGE TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör,  Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği ve bu durumun turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceğini söyledi. Başkan Güngör, 2015 yılından bu yana meydana gelen olaylar bölge ekonomisi ve turizmini sürekli olumsuz yönde etkilemiştir. Turizm sektörü için yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen 2022 yılı beklentileri yüksek olan bölgemiz firma ve işletmeleri, öngörülemeyen Rusya-Ukrayna Savaşı ile karşı karşıya kalmışlardır” dedi.  Turizm verilerine göre; 2021 yılında Antalya’yı ziyaret eden 9 milyon turistin  yüzde 53’ünü Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistlerden oluştuğunu kaydeden Başkan Güngör, “Savaşın yarattığı olumsuz etkiler, Rusya ve Ukrayna destinasyonu için, 2022 yılı turizm sezonunda kaygıya yol açmaktadır. Savaşın başladığı ilk günlerde oluşabilecek olumsuz etkiler ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdik. Daha sonra 15. ve 16. Meslek Komitesi üyelerimiz ile toplantı yaparak Rusya - Ukrayna Savaşının etkileri ve alınması gereken önlemleri ele aldık. Bu toplantıdan çıkan öneriler doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve ilgili Bakanlıklara taleplerimizi ilettik” dedi.

 

TURİZMİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN BİRÇOK ETKEN BULUNUYOR

Turizm sektörünü son dönemlerde olumsuz etkileyen bir çok etkenin olduğunun altını çizen Başkan Güngör,  Rusya –Ukrayna savaşı ve  Covid - 19  dışında  petrol fiyatlarındaki artış, enflasyondaki yükseliş, faiz oranlarındaki potansiyel artış, yüksek hacimli borçlar, tedarik zincirlerinin sürekli kesintiye uğraması gibi bir çok etkenin olduğunu da kaydetti.

 

TARİHİ SELÇUKLU YOLUNUN HAYATA GEÇMESİ ALTERNATİF TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

Manavgat ekonomisinin başat sektörünün turizm olduğunu belirten Başkan Güngör, turizmde ürün ve pazar çeşitlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu çalışmalardan birinin de Tarihi Selçuklu Kervan Yolununum alternatif turizme kazandırmak için yaptıkları çalışmalar olduğunu anlatan Güngör, yaptıkları çalışmalarda son aşamaya geldiklerini söyledi.

 

GÜNEŞ, “BARIŞ SAĞLANIRSA GÜZEL BİR SEZON UMUT EDİYORUZ”

MATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güneş ise bu yıl turizmden yüksek olan beklentilerinin Rusya-Ukrayna savaşı ile bir anda olumsuz bir hal aldığını belirterek “Rusya Ukrayna savaşının başlamasıyla bu durumdan olumsuz etkilendik. Rusya Ukrayna görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasını ve savaşın sona ermesini umut ediyoruz. İnşallah bu sıkıntıların sona ermesiyle güzel bir sezon geçiririz” dedi

Şu ana kadar Rusya’dan erken rezervasyon iptali olmadığını kaydeden Güneş, “Petrol fiyatlarının dünyada artması nedeniyle uçak fiyatlarının artmasına neden oldu. İnsanlar aldıkları bilet ve yaptıkları rezervasyonları avantaj olarak görüp iptal etmiyorlar. Rusya’dan Mart ayı ve Nisan Ayı başında rezervasyonları olanlar savaş nedeniyle gelemedi. Ama yaz dönemi rezervasyonları iptal olmadı” dedi.

 

AVRUPA’DAN GELEN REZERVASYONLARDAN DÜŞÜŞ YAŞANDI

Avrupa’dan gelen rezervasyonlarda düşüş yaşandığı belirten Güneş, bunun hem ekonomik hem de psikolojik nedenleri oluğunu söyledi. İnsanların tatil yapmaktan kaçındığına değinen Güneş, “Avrupa’dan gelen turist seviyeleri stabil olarak devam ediyor. Avrupa’dan gelen turistlerin stabil seyretmesindeki en büyük etkenin de petrol fiyatlarındaki artışlar nedeniyle artan maliyetlerden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Piyasada otel fiyatlarının düşeceğinin konuşulduğunu ifade eden Güneş, son zamanlarda artan maliyetler ile bunun mümkün olmadığını vurguladı. Güneş, “İç pazardaki erken rezervasyonlar geçtiğimiz yıllara göre düşüş yaşandı” dedi.

MATSO olarak son 4-5 yılda Manavgat Side destinasyonunu tanıtmak amacıyla çok güzel hazırlandıklarını ve güzel tanıtım çalışması yaptıklarını belirten Güneş, bu kararın alınmasında destek veren tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. MATSO olarak bölge tanıtımını tamamen üstlendiklerini belirten Güneş, MATSO olarak önümüzdeki yıllarda yerinde ve nokta atışı tanıtımlar düşündüklerini vurguladı.

16. Meslek Komitesi (Konaklama tesisleri ) Başkanı Fehmi İncidiş ise komite olarak yaptıkları toplantıda ele aldıklarını yurt dışı tanıtım çalışmalarına değinerek MATSO’nun yerinde tanıtım projesinin tatilcilere ulaşmada çok etkili olacağını söyledi. Turizmde durumun çok iyi olmadığını kaydeden İncidiş “Rusya Ukrayna savaşının bitmesi ile turizmin iyi olmasını bekliyoruz. Turizmin iyi olmasını umut ediyoruz” dedi.

Meclis Üyesi Özden Öz ise hava yolu şirketleri tarafından uçakların yurtdışı seferlerinde yolculara uygulanan bagaj limitinin yetersiz olduğunu belirterek bunun artırılması konusunda çok fazla talepler geldiğini söyledi.

 
Bu haber 60 kez okunmuştur.

MATSO

İlçemizde Oda kurulmadan önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı bir ajanlık bulunmaktaydı. Ajanlıkta birçok odada bulunmayan üye sayısına ulaşılmıştı. Ulaşılan üye sayısı 1860 idi...

MATSO HAKKINDA... 

Duyurular ve Etkinlikler

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, duyuru, etkinlik ve haberleri ile Manavgat ve çevresinde güncel olayları ve eğitimlerin hem takipçisi, hemde öncüsüdür...

MATSO İletişim

Manavgat Ticaret Sanayi Odası

Tel: (0242) 742 83 80 - 742 38 02

Gsm:  530 321 06 56

Fax: (0242) 742 83 81

MATSO Sosyal Ağ

 MATSO etkinlik ve haberlerini Facebook veya Twitter üzerinden de takip edebilirisiniz.

 
Görüşleriniz Önemli

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak görüş ve önerileriniz bizim için önemli, her türlü şikayet ve önerinizi bize ulaştırabilirsiniz...

 

Tüm Hakları Saklıdır © Manavgat Ticaret Sanayi Odası Bugün 3510, toplam 9715383 ziyaretçi...

Tasarım ve Uygulama: Bilya.net